George Puscas benevento - genoa Genoa radu dragusin Italia
Data publicarii: Sambata 21 Ianuarie 2023, 18:17
Data actualizarii: Sambata 21 Ianuarie 2023, 18:17

George Pușcaș (26 de ani) a marcat golul victoriei pentru Genoa în partida cu Benevento, câștigată de ”Grifon” cu 2-1.

Atacantul naționalei României a înscris golul victoriei pentru genovezi în minutul 90+4, după ce a reluat cu capul o minge centrată în careu de Sabelli. În echipa celor de la Genoa, Radu Drăgușin a fost integralist.

După meci, cei doi români au fost lăudați de jurnaliștii de la Tuttomercatoweb. Radu Drăgușin a fost integralist și a fost notat cu 6,5 pentru prestația sa.

George Pușcaș și Radu Drăgușin, lăudați de presa din Italia!

„Foarte atent în centrul apărării pe pasele verticale ale jucătorilor de la Benevento. Providențial în prima repriză, când a respins o centrare periculoasă de la Improta”, au scris jurnaliștii italieni despre Radu Drăgușin.

De partea cealaltă, Pușcaș, care a decis soarta meciului cu reușita sa din minutul 90+4, a fost notat cu 7. Românul a început meciul din postura de rezervă și l-a înlocuit pe Massimo Coda în minutul 70.

„Când meciul părea să se îndrepte spre un egal, el a transformat un assist al lui Sabelli într-un gol care valorează trei puncte prețioase pentru 'Grifon'”, au scris italienii despre Pușcaș.

În urma acestei partide, Genoa a juns la 39 de puncte și este pe locul trei, la egalitate cu locul doi, care asigură promovarea directă, ocupat de Reggina. În următoarea etapă, echipa lui Pușcaș și Drăgușin va juca pe teren propriu împotriva celor de la Pisa, unde evoluează Marius Marin, Olimpiu Moruțan și Adrian Rus.

Pentru George Pușcaș, aceasta a fost a doua reușită în 15 partide disputate pentru Genoa în acest sezon. Atacantul evoluează sub formă de împrumut de la Reading pentru echipa care a retrogradat în sezonul precedent din Serie A.