”Batjocorit de Leao”. Ce note a primit Ștefan Radu și ce scrie presa din Italia după Lazio - AC Milan 1-2

Stefan Radu Lazio lazio - ac milan Italia
Data publicarii: Luni 25 Aprilie 2022, 16:28
Data actualizarii: Luni 25 Aprilie 2022, 16:32

Ștefan Radu (35 de ani) a jucat primul meci ca titular pentru Lazio după mai bine de o lună. Fundașul român a fost ținut ”pe bară” de o accidentare în ultima perioadă.

După două meciuri ca rezervă neutilizată, Radu a fost aruncat în joc din primul minut de Maurizio Sarri în meciul cu AC Milan, încheiat cu victoria rossonerilor, scor 2-1. Lazio a condus cu 1-0 prin golul marcat de Immobile, dar milanezii au reușit să egaleze în partea secundă prin Giroud.

Ștefan Radu, titular la Lazio după o lună. Ce scrie presa din Italia

Atacantul francez a marcat din aluncare, de lâgă Radu. Presa din Italia nu l-a menajat deloc pe veteranul din defensiva echipei biancoceleste.

”Messias l-a pus în dificultate serioasă, mai ales în repriza secundă. A avut mai multe greșeli cu ocazia golului lui Giroud, care l-a întrecut în viteză și l-a învins pe Strakosha. În momentul presiunii maxime al rossonerilor, Sarri a decis să-l schimbe”, a scris publicația Tuttomercatoweb, care l-a notat cu 5 pe fundașul român.

”Batjocorit de Leao la golul egalizator al rossonerilor, s-a revanșat zece minute mai târziu salvând de pe linia porții o minge trimisă bine cu capul de Kessie, dintr-un corner executat de Junior Messias”, scriu cei de la Eurosport, care l-au notat cu 6 pe Radu.

Fundașul român nu a terminat meciul pe teren. A fost înlocuit în minutul 60 cu Adam Marusic. AC Milan a câștigat în prelungirile partide, după un gol marcat de Tonali din interiorul careului.

AC Milan rămâne pe primul loc în Serie A, la doar două puncte de rivala Inter Milano, care ocupă locul doi, cu un meci în minus. Napoli completează podiumul, cu 67 de puncte.

Lazio este pe locul șase, cu 56 de puncte, și poate fi depășită de Fiorentina, dacă toscanii vor câștiga meciul cu Udinese.