AC Milan Joshua Zirkzee Serie A Italia
Data publicarii: Joi 04 Aprilie 2024, 18:27
Data actualizarii: Joi 04 Aprilie 2024, 18:26

”Rossonerii” ocupă locul doi în primul eșalon al Italiei cu 65 de puncte.

După 30 de etape desfășurate în Serie A, AC Milan a înregistrat până în clipa de față 20 de victorii, cinci rezultate de egalitate și cinci înfrângeri. Pe deasupra, ”rosonserii” dispun și de un golaveraj de +23 goluri.

Conform Fichajes, care a citat Gazzetta dello Sport, AC Milan vrea să-l transfere pe Joshua Zirkzee de la Bologna, care a fost achiziționat de la Bayern Munchen în fereastra de mutări din vara trecută pentru 8.5 milioane de euro.

• Dacă în momentul în care a venit pe ”Stadio Renato Dall’Ara” era estimat de site-urile de specialitate la 11 milioane, acum Joshua Zirkzee se bucură de o cotă de 40 de milioane de euro

Sursa citată a mai menționat că AC Milan e dispusă să plătească 50 de milioane de euro celor de la Bologna. Un impediment în transferul pregătit de ”rossoneri” e că Bayern Munchen a stipulat o clauză în contractul jucătorului prin care-l poate readuce pe Zirkzee înapoi în Bavaria pentru 40 de milioane de euro.

De când se află la Bologna, atacantul olandez a bifat 52 de apariții, a reușit să marcheze 13 goluri și să paseze decisiv în opt situații diferite, în peste 3300 de minute petrecute la club.

Ce urmează pentru AC Milan

Pentru formația dirijată de Stefano Pioli urmează confruntarea din etapa #31 din Serie A cu Lecce, de pe ”San Siro”, sâmbătă, 6 aprilie, de la ora 16:00.

Săptămâna următoare, ”rossonerii” o vor înfrunta pe AS Roma în sferturile de finală Europa League, în manșa tur a meciului.