„Aceste fete n-ar trebui să mai arbitreze!” Cristina Neagu, atac dur la adresa arbitrajului după înfrângerea cu Muntenegru

Cristina Neagu campionatul european de handbal Handbal Handbal Cristina Neagu
Data publicarii: Marti 15 Noiembrie 2022, 21:32
Data actualizarii: Marti 15 Noiembrie 2022, 21:38

România a fost învinsă de Muntenegru cu scorul de 35-34 (18-18), marţi seara, la Skopje, într-un meci din a doua grupă principală a Campionatului European.

În urma acestei înfrângeri, „tricolorele” au ratat orice șansă de a se mai califica în semifinalele Campionatului European organizat de Slovenia, Macedonia de Nord şi Muntenegru.

La finalul partidei, Cristina Neagu și-a vărsat nervii pe cele două arbitre ale partidei, despre care a susținut că ar trebui excluse din arbitraj.

Neagu: „Meritam să câștigăm!”

„Astăzi am fost echipa care merita să câștigăm. S-a văzut efectiv din primul minut și până în minutul 60 cum a fost arbitrat acest meci. Și nu am nicio treabă cu Muntenegru, iubesc Muntenegru.

Dacă nici acum nu-ți dai seama că am fost echipa care meritam să câștigăm, înseamnă că, nu știu, nu ești român sau nu îți pasă de sport. S-a văzut clar ce a fost azi în teren.

Eu chiar aș vrea să văd ultima fază. Sunt 99,99 % convinsă că Itana Grbic a făcut dublu dribiling înainte să scoată 7 metri, dar bineînțeles că arbitrii nu vor să se uite la video, la niciun meci de-al nostru. Noi am luptat efectiv din primul minut până în ultimul minut.

Aceste fete care ne-au arbitrat, din punctul meu de vedere, n-ar trebui să mai arbiteze pe nimeni”, a spus Cristina Neagu la finalul meciului cu Muntenegru, potrivit WLHR.

Meciul a fost arbitrat de austriecele Ana Vranes şi Marlis Wenninger, iar delegaţi EHF au fost maghiara Ilona Tordai şi norvegianul Oeyvind Togstad.

România a ratat șansa de a ajunge în semifinale

Miercuri se vor juca ultimele meciuri din grupă, Franţa - Spania, Olanda - Muntenegru şi România - Germania.

Primele două clasate se califică în semifinale, iar formaţiile de pe locul al treilea vor juca pentru poziţiile 5-6.