Victorie in Cupa Cupelor: Steaua 33-23 Portovik Yujnii

Portovik Yujnii Steaua Bucuresti Handbal
Data publicarii: Sambata 13 Februarie 2010, 20:52
Data actualizarii: Sambata 13 Februarie 2010, 20:54

Steaua a obtinut o victorie clara in meciul tur din optimile de finala ale Cupei Cupelor la handbal masculin

Stelistii au inceput motivati, conducand cu 8-2 (min. 11) si 15-7 (min. 24), astfel incat meciul parea transat inca inaintea pauzei. La finalul celor 30 de minute, echipa antrenata de Bozo Rudici conducea cu 19-12, pentru ca in partea a doua sa forteze cat mai mult pentru marirea diferentei de scor (28-17, min. 48), inca din tur. Scor final, 33-23, iar Steaua este favorita la calificarea in sferturile Cupei Cupelor.

Marcatorii formatiei steliste au fost Georgescu 9 goluri, Stavrositu 7, Cian 5, Dinescu 5, Stamate 5, Vujadinovici 2, in timp ce pentru formatia ucrainiana s-au remarcat Soga 6 goluri si Dorosciuk 5 goluri.

Partida retur va avea loc in deplasare, in 20 februarie.