Victorie formidabila in ultima secunda si HCM Baia Mare e mai aproape de sferturile Ligii Campionilor: Allison Pineau, eroina HCM-ului

HCM Baia Mare Fleury Handbal Liga Campionilor la Handbal Feminin Handbal
Data publicarii: Duminica 14 Februarie 2016, 21:33
Data actualizarii: Duminica 14 Februarie 2016, 21:58

HCM Baia Mare a obtinut o victorie extraordinara in grupa principala a Ligii Campionilor, pe terenul echipei franceze Fleury Loiret. Chiar o frantuzoaica a adus victoria vicecampioanei Romaniei.

HCM Baia Mare s-a impus cu 18-17 pe terenul lui Fleury Loiret gratie unui gol marcat in chiar ultima secunda de joc. Allison Pineau a fost eroina vicecampioanei Romaniei, dupa ce a inscris cu o aruncare superba chiar inaintea ultimului fluier.

Echipa antrenata de Aurelian Rosca a ajuns astfel la 4 victorii consecutive in grupa principala si este favorita la calificarea in sferturile Ligii Campionilor. HCM mai are doua meciuri de jucat, cu Thuringer, pe teren propriu, si Ferencvaros, in deplasare.

Pentru HCM au marcat Lois Abbingh - 6 goluri, Katarina Jezic - 4, Allison Pineau - 3, Alexandra Do Nascimento - 2, Melinda Geiger - 1, Ana-Maria Tanasie - 1, Gabriela Perianu - 1. Portarul Paula Ungureanu a aparat trei aruncari de la 7 metri, pe langa alte interventii remarcabile.

In clasamentul grupei principale 1, HCM ocupa acum locul 4, cu 8 puncte. Echipa din Baia Mare a intrat insa fara niciun punct in aceasta grupa, in care lider este Rostov Don (15 puncte). Pe locul 2 se afla Ferencvaros (10 puncte), iar pe 3 este Larvik (8p).

Sursa FOTO: Facebook/HCM Baia Mare