Vâlcea, încă o victorie cu Minaur Baia Mare! Cum arată clasamentul în Liga Florilor

Valcea - Baia Mare clasament liga florilor Handbal
Data publicarii: Duminica 08 Mai 2022, 09:08
Data actualizarii: Duminica 08 Mai 2022, 09:17

Rapid București e lider în Liga Florilor.

SCM Râmnicu Vâlcea a învins-o pe Minaur Baia Mare pentru a doua oară în această săptămână, cu 33-30 (14-13), sâmbătă, în deplasare, într-un meci din etapa a 23-a a Ligii Naţionale de handbal feminin.

Marţi, SCM câştiga la Râmnicu Vâlcea cu 32-25, în sferturile de finală ale Cupei României.

Vicecampioana a dominat cea mai mare parte a primei reprize, dar vâlcencele au revenit pe finalul acesteia şi au intrat la pauză cu un gol avans, 14-13. SCM s-a desprins după pauză mai întâi la patru goluri, 25-21 (min. 45), iar apoi s-a distanţat chiar la şase goluri, 32-26 (58), câştigând cu 33-30.

Asma Elghaoui a marcat 8 goluri pentru oaspete, Irina Glibko 6, Kristina Liscevic 4, Daria Bucur 4. De la Minaur s-au remarcat Asuka Fujita (viitoare jucătoare la SCM), cu 8 goluri, Cristina Laslo 6, Andreea Popa 5, Iaroslava Burlacenko 4 şi Ana Maria Tănasie 4.

În alt meci, HC Zalău a dispus de CSM Deva cu 27-18 (14-11). Emilija Lazic a înscris 6 goluri pentru echipa antrenată de Gheorghe Tadici, iar Andreea Mihart 5.