Oltchim, la un gol de semifinalele Ligii: 34 - 35 cu Krim

Data publicarii: Miercuri 25 Februarie 2009, 19:00
Data actualizarii: Sambata 28 Februarie 2009, 20:13
Campioana Romaniei la handbal feminin, Oltchim Ramnicu Valcea, a fost invinsa, sambata, in deplasare, de formatia slovena RK Krim Ljubljana, cu scorul de 35-34 (17-15), in cel de-al patrulea meci din cadrul grupei B principale a Ligii Camionilor.

Krim a inceput in forta partida de pe teren propriu, 4-1 (min. 4), avand-o pe Lekici in prim-plan la finalizare. Oltchim nu s-a regasit in faza ofensiva decat dupa noua minute, cand s-a apropiat la 6-5, dupa o reusita a lui Elisei-Ardean de la 7 metri. Spre mijlocul reprizei, lucrurile s-au complicat pentru Oltchim, 11-7, care a pierdut multe mingi din cauza inexactitatilor la linia de 9 metri, antrenorul Radu Voina fiind obligat sa ceara time-out.

Extrema Ramona Maier a readus increderea pentru campioana Romaniei, dupa doua realizari pe contraatac, 12-10 (min. 19), insa gazdele si-au pastrat ritmul, 15-11 (min. 23) si 17-12 (min. 27). Pana la pauza, Oltchim a reusit sa mai reduca din handicap, iesind totusi la vestiare condusa, cu 17-15. Jucatoarele valcene au platit tribut momentelor cu aparare "visatoare", dar si paselor gresite si ratarilor exasperante. Singurele jucatoare remarcate din tabara Oltchimului in primele 30 de minute au fost Valentina Elisei-Ardean, care a marcat 8 goluri, si Ramona Maier, 4 reusite.

Minutul 33 a fost cel care a relansat disputa, Steluta Luca egaland, 17-17, dupa care Maier a marcat pentru 19-18, in favoarea Oltchimului, iar Pidpalova a marit diferenta, 20-18 (min. 37). Krim a revenit pe tabela, 21-21 si 22-21 (min. 39), iar din acel moment meciul a mers "cap la cap", fiecare echipa alergand pentru avantaj. In poarta, Luminita Hutupan-Dinu a inceput sa blocheze din ce in ce mai bine, in timp ce in atac Oltchim s-a mai detasat o data, 27-25 (min. 45). Slovenele nu au renuntat la lupta, 27-27, astfel ca ultimul sfert de ora a devenit dramatic, cu noua minute inainte de final inregistrandu-se a 11-a egalitate pe tabela din repriza secunda (30-30).

Oltchim s-a mai desprins o data, 32-30 (min 54), dar a fost iar egalata. Ultimul minut a fost "de infarct", 35-34 pentru Krim, cu Oltchim cerand time-out, insa fara a avea apoi forta necesara de a mai intoarce soarta partidei. Scor final, 35-34, iar campioana Romaniei nu a pierdut doar meciul de la Ljubljana, ci si prima sansa la calificarea in semifinale.