Suarez, tu ești?! A uitat unde se află și și-a mușcat de mână adversarul la Campionatul Mondial

Campionatul Mondial de handbal masculin Paul Skorupa Handbal
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Vineri 20 Ianuarie 2023, 10:15
Data actualizarii: Vineri 20 Ianuarie 2023, 10:16

Campionatul Mondial de handbal masculin se desfășoară în perioada 11 - 29 ianuarie în Polonia și Suedia.

Meciul dintre Statele Unite ale Americii și Bahrain s-a încheiat cu o victorie a deținătoarei medaliei de argint la campionatul asiatic, scor 32-27 (17-13). Bahrain a dominat partida de la cap la coadă, însă americanii au fost aproape de o revenire pe finalul primei reprizei.

Meciul a fost marcat de un moment șocant, când, la 10 minute de la startul reprizei secunde, cu SUA la doar două puncte distanță de Bahrain, Paul Skorupa, jucătorul americanilor, a fost surprins mușcându-l de mână pe căpitanul Bahrainului, Husain Al-Sayyad, informează ihf.info

Ieșire à la Luis Suarez

În ciuda protestelor sale, arbitrii au verificat cu ajutorul sistemului video incidentul, iar apoi jucătorul american a primit un cartonaș roșu, iar apoi unul albastru. Antrenorul Robert Hedin a comentat la conferință incidentul.

„Nu am văzut faza, însă dacă ei spun că l-a mușcat. Dacă e corect, atunci e un cartonaș roșu și unul albastru”, a spus Hedin conform ihf.

„M-am apărat cu capul, dar nu l-am mușcat niciodată. Poate că i s-a înroșit puțin umărul, însă cel mai probabil s-a înroșit de la lovitura mea de cap”, a spus Skorupa.

Conform regulamentului, în urma cartonașului albastru primit, introdus în IHF din 2016, jucătorul se află în fața unor posibile sancțiuni disciplinare, deschizându-se o procedută în acest sens. Skorupa nu va avea drept de joc în următorul meci al Statelor Unite.