Steaua, aproape de o minune în sferturile European Cup! Condusă și cu 6 goluri, a revenit fantastic

Steaua Alexandru Tărîță EHF European Cup Valentin Ghionea Valur Reykjavik Handbal
Data publicarii: Luni 25 Martie 2024, 10:11
Data actualizarii: Luni 25 Martie 2024, 10:15

”Militarii” păstrează șanse pentru calificarea în semifinalele competiției.

CSA Steaua Bucureşti a fost învinsă de echipa islandeză Valur Reykjavik, cu scorul de 36-35 (18-14), duminică seara, la Chiajna, în prima manşă a sferturilor de finală ale competiţiei masculine de handbal EHF European Cup.

Valur a controlat meciul de la un capăt la altul, Steaua fiind de doar trei ori la egalitate, 30-30, 31-31, 32-32.

Filmul meciului Steaua - Valur Reykjavik 35-36

Oaspeţii au condus în prima repriză şi la şase goluri, 13-7, iar la pauză au avut avans de patru goluri pe tabelă, 18-14.

În minutul 45, vizitatorii încă aveau patru goluri avans, 28-24, după care Steaua a reuşit egalarea, însă insularii au smuls victoria pe final.

”Cedăm la mare luptă prima manșă din sferturile de finală în EHF European Cup. Islandezii de la Valur Reykjavik ne-au luat tare de la început, s-au desprins la 13-7 și au condus la pauză cu 18-14.

Băieții noștri au forțat revenirea și au egalat pe finalul meciului 30-30. S-a mers cap la cap până în ultimele secunde, dar în cele din urmă nordicii s-au impus la limită, 36-35.

Calificarea nu e jucată însă, mergem în Islanda să ne batem pentru a recupera acest gol. Avem puterea și credem în roș-albaștri”, a scris clubul Steaua București pe pagina oficială de Facebook.

Manşa secundă va avea loc pe 30 martie, la Reykjavik.

Alexandru Tărîță și Valentin Ghionea, cei mai buni marcatori ai Stelei

Pentru Steaua au marcat Alexandru Tărîţă 7 goluri, Valentin Ghionea 6, Gabriel Sebastian Burlacu 5, Krsto Milosevic 4, Ovidiu Irimia 4, Ciprian Şandru 4, Nemanja Grbovic 3, Sabin Constantina 1, Milan Popovic 1.

Ionuţ Iancu a apărat 13 şuturi (27,08%), informează Agerpres.

Ulfar Pall Monsi Thordarsson şi Benedikt Gunnar Oskarsson au marcat câte 7 goluri pentru Valur, Magnus Oli Magnusson 6, Tjorvi Tyr Gislason 4, Allan Nordberg 3, Agnar Jonsson 2, Aron Palsson 2, Bjorgvin Pall Gustavsson (portar) 1, Vignir Stefansson 1, Isak Gustafsson 1, Alexander Pettersson 1, Andri Finnsson 1.

Bjorgvin Pall Gustavsson a încheiat cu 15 intervenţii (30%).