Romania a castigat finala Cupei Mondiale! Romania 28-27 Norvegia

Handbal Romania Handbal
Data publicarii: Duminica 27 Septembrie 2009, 16:34
Data actualizarii: Duminica 27 Septembrie 2009, 21:43

TRANSMITE-LE MESAJUL TAU / Nationala de handbal feminin a Romaniei a castigat, duminica, finala Cupei Mondiale de la Aarhus, dupa ce a invins reprezentativa similara a Norvegiei, scor 28-27 (19-13).

CLICK AICI pentru a urmari rezumatul finalei castigate de Romania!

Finala mica a Cupei Mondiale se va juca tot duminica, de la ora 18.30, intre echipele Danemarcei si Germaniei.

Rezultatele echipei Romaniei la Cupa Mondiala au fost urmatoarele: 28-22 cu Danemarca, 25-35 cu Rusia, 41-24 cu Suedia, toate in grupa A, 30-24 cu Germania in semifinale si 28-27 cu campioana europeana si olimpica Norvegia, in finala.

Tricolorele au jucat pentru a doua oara finala Cupei Mondiale, dupa cea din 2006, cand Rusia a invins, cu 29-28, intrand in posesia trofeului in premiera.

Sustinute frenetic de o galerie formata ad-hoc in Danemarca, tricolorele au dominat finala inca din start. Nordicele au condus in primul minut cu 2-0, dar apoi au alergat continuu dupa egalare. In minutul 22, Cristina Neagu a marcat pentru 12-9, diferenta crescand apoi prin golurile lui Maier si Elisei-Ardean (16-11, min. 26).

Apararea mobila si artagoasa a fost principala arma a Romaniei, Norvegia nereusind sa depaseasca blocajele, din care s-au recuperat mingi pentru atacuri rapide.

Dupa ce a luat un avantaj linistitor in prima repriza, echipa antrenata de Radu Voina nu a mai putut fi oprita (21-14, min. 35). Norvegia a ripostat la mijlocul reprizei, revenind la doar doua goluri (23-21) si 25-27 (min. 57), dupa care ultimul minut a fost dramatic.

Neagu a ratat atacul la scorul 28-27, iar vedeta Norvegiei, Rigelhuth a pierdut mingea in fata eroinei partidei, portarul Florentina Stanciu, care a aparat excelent.

Scor final: 28.27, iar tricolorele castiga Cupa Mondiala, dar si marele premiu de 25.000 de euro.

Marcatoarele echipei Romaniei au fost Neagu 7 goluri, Maier 5, Elisei-Ardean 4, Stanca 4, Amariei 3, Manea 2, Vadineanu 2, Puscasu 1.

Din tabara nordicelor s-au remarcat Stange si Loke, cu cate 4 reusite.

Romania va fi recompensata cu 25.000 de euro, Norvegia cu 15.000 de euro, medaliata cu bronz, cu 10.000 de euro, iar echipa de pe locul patru, cu 5.000 de euro.

"Este o mare performanta, ne bucura pe toti, pentru ca e prima data cand Romania castiga Cupa Mondiala si confirma ca s-a format o echipa, care sunt convins ca va avea o cota ridicata la castigarea Campionatului Mondial din China. Mi-a placut toata echipa, felul in care au jucat fetele, s-au ajutat, dar si faptul ca se vede ca e liniste la echipa si o atmosfera buna. Parca uneori, cand sunt momente de cadere, e nevoie sa fie un pic trezite", a declarat Cristian Gatu, pentru MEDIAFAX, care a recunoscut ca a crezut ca face infarct in finalul partidei, cand Norvegia a avut sansa egalarii.