Steaua s-a prabusit in Spania: a ratat finala! Granollers 32-23 Steaua!

Data publicarii: Duminica 02 Mai 2010, 20:52
Data actualizarii: Duminica 02 Mai 2010, 20:54

Steaua a fost eliminata din Cupa Cupelor in semifinala dupa ce a pierdut returul la 9 goluri diferenta, scor 32-23 cu Granollers!

Vezi AICI super golul lui Stavrositu de la 15 m!

Steaua a ratat dramatic si umilitor calificarea in finala Cupei Cupelor. Ai nostri s-au rupt pe final de meci cand au primit gol dupa gol si au jucat si in inferioritate numerica!

Desi au condus dupa meciul tur cu avans de 4 goluri, Steaua nu a reusit sa se apere si sa pastreze avantajul.

Spaniolii au inceput in forta returul de pe teren propriu, 8-3 (min. 13), profitand si de apararea "timida" a stelistilor, care nu si-au prea gasit ritmul nici in faza ofensiva.

Gazdele au continut sa domine prima repriza, dar au avut o cadere dupa minutul 20, Steaua recuperand de la scorul de 10-5, la 10-9 (min. 24).

La pauza: 15-12, iar stelistii sperau la calificarea in finala, datorita victoriei din tur, cu 32-28.

Steaua a cazut in repriza a doua cand nimic nu le-a mers romanilor! Ultimele 12 minute ale meciului au apartinut gazdelor, care au stiut sa profite de orice fault al stelistilor, eliminati rapid cate doua minute (25-20, min. 49).

Moralul echipei romanesti a cazut parca si mai mult un minut mai tarziu, cand Rapciuga a ratat de la 7 metri, iar Svitlica a marit diferenta la sase goluri, 27-21.

Spaniolii nu s-au mai oprit pana la final, 32-23, si cu scorul general de 60-51 s-au calificat in finala Cupei Cupelor.

In minutul 52, Ionut Georgescu a fost eliminat direct cu cartonas rosu, pentru o lovitura aplicata lui Svitlica.

Marcatorii Stelei au fost Georgescu 7 goluri, Dinescu 5, Novanc 3, Vujadinovici 2, Cian 2, Stavrositu 2, Savenco 1, Manea 1, in timp ce pentru formatia iberica s-a remarcat Svitlica, cu 7 goluri.

Cealalta finalista a Cupei Cupelor este formatia germana Vfl Gummersbach, care a invins in ambele manse din semifinale, pe Reyno de Navarra San Antonio (Spania), cu 30-26 si 31-28.