Victorie dramatica pentru HCM Constanta in Cupa EHF, 28-27 cu Granollers! Ultimele doua minute au fost incredibile

Cupa EHF Granollers HCM Constanta Handbal
Data publicarii: Duminica 08 Martie 2015, 15:14
Data actualizarii: Duminica 08 Martie 2015, 15:17

HCM Constanţa a invins-o pe teren propriu, cu de 28-27 (14-11), pe Fraikin BM Granollers, intr-un meci din etapa a patra a grupei B a Cupei EHF.

Pentru HCM Constanta au marcat: Rakcevic si Toma - cate 7g, Cutura 7g (5x7m), Humet 4g, Angelovski, Cristescu, Buricea - cate 1g.

HCM a castigat dramatic, dupa ce in ultimele doua minute era condusa. A reusit sa revina pe tabela si sa intre in avantaj, pentru ca la ultimele secunde sa se apere in fata unei lovituri de la 9 metri.

In urma acestui succes, campioana Romaniei a acumulat trei puncte, fiind la doar doua puncte in spatele formatiilor de pe primele doua locuri, Team Tvis Holstebro (Danemarca) si Fraikin BM Granollers.

"Ne-am pregatit foarte bine pentru acest meci si cred ca eram favoriti, pentru ca jucam acasa si aveam in spate un public minunat. Daca am fi pierdut ar fi fost un rezultat mincinos, pentru ca am condus in cea mai mare parte a timpului de joc", a declarat capitanul echipei constantene, Laurentiu Toma.

"Am intalnit o echipa care tehnic si tactic a stat foarte bine, iar victoria noastra este cu atat mai frumoasa. Am aratat inca o data caracter si am obtinut doua puncte care ne mentin in cursa pentru sferturile de finala. Pentru acest lucru tebuie sa castigam si urmatoarele doua partide, cu Sankt Petersburg si Holstebro", a afirmat si antrenorul Zvonko Sundovski.

In primele trei meciuri din grupa B, HCM Constanta a remizat cu St. Petersburg HC, scor 25-25, a pierdut cu formatia daneza Team Tvis Holstebro, cu scorul de 34-28, si cu Fraikin BM Granollers, scor 21-23.

In continuare, campioana Romaniei va intalni St. Petersburg HC (16 martie, in deplasare) si Team Tvis Holstebro (22 martie, pe teren propriu).

Primele doua clasate din fiecare din cele patru grupe se vor califica in sferturile de finala ale Cupei EHF.