Sferturi EHFantastice pentru echipele romanesti: Baia Mare a terminat grupa pe 4 si poate juca impotriva detinatoarei Ligii, Buducnost! CSM se va bate cu Rostov

HCM Baia Mare CSM Bucuresti Handbal Liga Campionilor Handbal
Data publicarii: Sambata 27 Februarie 2016, 17:44
Data actualizarii: Sambata 27 Februarie 2016, 17:57

Atat CSM Bucuresti, cat si HCM Baia Mare vor avea adversare cu adevarat grele in sferturile de finala ale Ligii Campionilor. Ambele formatii romanesti vor termina grupele principale pe locul 4.

HCM Baia Mare a fost invinsa, astazi, de formatia maghiara Ferencvaros, scor 18-21, astfel ca incheie grupa principala A pe locul al 4-lea, ultimul care asigura prezenta in sferturile de finala.

Vicecampioana Romaniei avea nevoie de un egal pentru a evita pozitia a patra si pentru a evita un duel cu Buducnost Podgorica sau Vardar Skopje, formatii care se vor lupta pentru primul loc al grupei principale 12B.

In urma esecului, Baia Mare va fi nevoita sa se bata fie cu detinatoarea trofeului Ligii Campionilor, fie cu Vardar, echipa care a invins CSM Bucuresti de doua ori in acest inceput de an.

Cea mai buna marcatoare a HCM-ului a fost Alexandra Do Nascimento (9 goluri), urmata de Allison Pineau (4) si Valentina Ardean-Elisei (3).

De cealalta parte, CSM Bucuresti va juca in sferturile de finala impotriva echipei ruse Rostov pe Don.