VIDEO România, o forță în Europa! Două echipe în grupele Champions League, alte trei în grupele European League

CSM Târgu Jiu CSM Bucuresti dunarea braila Gloria Bistrița-Năsăud Rapid Handbal
Data publicarii: Luni 20 Noiembrie 2023, 09:19
Data actualizarii: Luni 20 Noiembrie 2023, 09:26

Duminică au obținut calificarea în fazele superioare și CSM Târgu Jiu și Dunărea Brăila.

CSM Târgu Jiu s-a calificat în premieră în grupele competiţiei feminine de handbal EHF European League, după ce a învins echipa suedeză Onnereds HK, cu scorul de 26-23 (15-8), duminică, pe teren propriu, în manşa secundă din turul al treilea preliminar.

Finalista Cupei României se impusese şi în prima manşă, cu 29-27, sâmbătă, tot la Târgu Jiu.

Andreea Chiricuţă, principala marcatoare în CSM Târgu Jiu - Onnereds HK 26-23

Echipa gorjeană a dominat clar prima repriză în meciul al doilea, iar la pauză avea un avans de şapte goluri pe tabelă, 15-8. CSM Târgu Jiu a avut şapte goluri în plus şi în min. 56, 25-18, dar s-a relaxat în ultimele minute şi scandinavele au redus ecartul, scrie Agerpres.

Pentru CSM Târgu Jiu au înscris Andreea Chiricuţă 7 goluri, Ana Ciolan 5, Sabine Klimek 5, Laura Moldovan 3, Andreea Mihart 3, Alexandra Fratilescu Gavrilă 2, Aura Popescu 1.

Portarul bulgar Ekaterina Djukeva a avut 11 intervenţii (37,93%).

Golurile oaspetelor au fost reuşite de Linn Hansson 8, Fanny Elovsson 4, Thess Kronell 3, Linnea Wester 3, Siv Aabech 3, Nora Lundell 1, Emma Oden Rasmusson 1.

Jenny Caroline Sandgren a avut 11 intervenţii (30,56%).

CSM Târgu Jiu, Gloria Bistrița și Dunărea Brăila sunt în grupele European League

Meciul a fost arbitrat de estonienii Edvin Hargin şi Erik Makejev, iar delegat EHF a fost sârbul Boris Ivanovic.

CSM Târgu Jiu: Ekaterina Dzhukeva (11 intervenții), Andreea Chetraru (1 intervenție), Elena Marica Bercu – Bianca Ștefania Chiriță, Alexandra Maria Frățilescu Gavrilă 2g, Angela Pușcaș, Aura Teodora Popescu 1g, Andreea Mihart 3g, Mirabela Coteț, Andreea Chiricuță 7g, Laura Moldovan 3g, Ana Maria Lopătaru, Sabrina Lazea, Florența Ilie, Ana Cătălina Ciolan 5g, Sabine Klimek 5g. Antrenori: Liviu Andrieş şi Andrei Enache. Antrenor cu portarii: Grigore Albici. Maseur: Petre Tocaru.

România va avea trei echipe în grupele EHF European League, CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud, HC Dunărea Brăila şi CSM Târgu Jiu, în timp ce în grupele EHF Champions League evoluează deja CSM București și Rapid.