România a ratat calificarea în sferturile de finală ale Mondialului Under-18

Handbal Campionatul Mondial de Handbal U18 Nationala de handbal U18 Handbal
Data publicarii: Vineri 05 August 2022, 22:44
Data actualizarii: Vineri 05 August 2022, 22:48

Echipa României a ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatul Mondial de handbal feminin Under-18 din Macedonia de Nord, vineri, după ce a fost învinsă de Germania cu scorul de 28-27 (12-12), la Skopje, în ultimul său meci din Grupa a III-a principală.

România avea nevoie de o victorie la şapte goluri pentru a depăşi Olanda în clasament şi a obţine biletul pentru sferturile de finală.

Echipa antrenată de Aurelian Roşca nu a condus decât de două ori, cu 2-1 şi 5-4, la pauză scorul fiind egal, 12-12. În partea secundă, Germania s-a desprins în primă instanţă la 16-13, iar apoi pe final a avut 27-23, România a reuşit revenirea şi egalarea, 27-27, dar Leuchter a înscris golul victoriei.

Maria Diana Lixăndroiu a marcat 7 goluri, Alisia Lorena Boiciuc 5, Maria Noemi Mezei 5, Vanessa Leona Predescu 2, Mihaela Andreea Mihai 2, Orsolya Maria Mozes 2, Cristina Elisa Danciu 1, Teodora Lavinia Damian 1, Irina Andreea Maxim 1, Maria Ioana Groşan 1.

De la învingătoare s-au remarcat Nieke Kuehne, cu 10 goluri, şi Viola Charlotte Leuchter, 8 goluri.

România va juca pentru locurile 13-16, urmând să întâlnească sâmbătă echipa Iranului.