Campionatul Mondial de handbal feminin Under-18: cine sunt adversarele României din grupa principală

Campionatul Mondial de Handbal Feminin Under-18 Alisia Lorena Boiciuc Aurelian Rosca Maria Diana Lixandroiu Mihaela Andreea Mihai Handbal
Data publicarii: Miercuri 03 August 2022, 10:08
Data actualizarii: Miercuri 03 August 2022, 10:09

După două victorii, ”tricolorele” au remizat cu Olanda, scor 29-29, în ultimul meci din Grupa E și s-au calificat mai departe.

Selecţionata României a terminat la egalitate cu echipa Olandei, 29-29 (16-14), marţi, la Skopje, în ultimul lor meci din Grupa E a Campionatului Mondial de handbal feminin Under-18 din Macedonia de Nord.

Echipa antrenată de Aurelian Roşca a dominat prima repriză şi a intrat la pauză cu un avans de două goluri, 16-14, după ce a condus şi la cinci goluri, 11-6, 12-7.

Tricolorele au avut 19-17 în min. 39, dar a urmat o cădere şi olandezele au înscris patru goluri la rând, preluând conducerea (21-19, min. 42). Olanda a avut şi trei goluri în plus, 26-23, dar în cele din urmă România a reuşit egalarea, 29-29, pe final ambele echipe trecând pe lângă golul victoriei.

Mihaela Andreea Mihai, MVP în meciul cu Olanda

Pentru România au marcat Mihaela Andreea Mihai 8 goluri, Maria Diana Lixăndroiu 6, Alisia Lorena Boiciuc 5, Mariam Nadia Mohamed 3, Maria Noemi Mezei 3, Vanessa Leona Predescu 1, Irina Andreea Maxim 1, Orsolya Maria Mozes 1, Cristina Elisa Danciu 1.

De la adversare s-au remarcat Lois van Vliet 7 goluri, Jalisha Loy 5, Alieke van Maurik 4, Romée Maarschalkerweerd 4.

Olanda și România, la egalitate în fruntea Grupei E

Olanda a câştigat grupa cu 5 puncte (+27), fiind urmată de România, 5 puncte (+22), Slovenia, 2 puncte, Guineea, 2 puncte.

Primele două clasate s-au calificat în grupele principale, unde vor întâlni primele două clasate din Grupa F, Coreea de Sud, şi învingătoarea dintre Germania şi Elveţia.