Romania a pierdut cu favorita la titlu dupa ce a CONDUS la pauza: Romania 21-27 Croatia!

Romania Campionatul Mondial Croatia Handbal
Data publicarii: Vineri 14 Ianuarie 2011, 20:31
Data actualizarii: Vineri 14 Ianuarie 2011, 20:42

Romania a inceput senzational Campionatul Mondial din Suedia! Handbalistii lui Stanga au condus toata prima repriza si la pauza principala favorita la titlul mondial Croatia, insa s-au prabusit in repriza a doua!

Marcatori:
Croatia – Strlek 8 goluri, Balici 4, Zrnici 4, Vukovici 3, Vori 2, Valcici 2, Buntici 2, Lackovici 2.
Romania – A. Stamate 7 goluri, Florea 5, Jurca 2, Fenici 2, Ghionea 1, Novanc 1, Sadoveac 1, Muresan 1, Simicu 1.

Tot vineri, in grupa C, mai sunt programate partidele dintre Danemarca-Australia, respectiv Serbia-Algeria. Tricolorii vor juca in continuare cu echipele Danemarcei (duminica), Algeriei (17 ianuarie), Australiei (19 ianuarie) si Serbiei (20 ianuarie).

Obiectivul nationalei Romaniei este calificarea in grupele principale ale competitiei. La ultima editie la care a participat, in 2009, reprezentativa tarii noastre s-a clasat pe locul 15.

LIVE TEXT: ROMANIA - CROATIA!
Min 1: A inceput meciul cu Croatia in atac!
Min 2: Mihai Popescu pareaza senzational prima aruncare a adversarilor! Plecam pe atac!
Min 3: GOOL Romania! Stamate inscrie primul gol al meciului si al Romaniei la Campionatul Mondial!
Min 4: Stamate, eliminat!
Min 4: Ghionea trimite in bara din 7 metri! Ce ghinion!
Min 4: Contra a croatilor, Mihai Popescu apara din nou!!!
MIn 6: Eliminare si pentru Croatia! 7 metri pentru Romania!
Min 7: GOOL Romania! Florea inscrie din 7 metri!
Min 7: Mihai Popescu scoate din nou sutul croatilor!
Min 8: Vali Ghionea rateaza din pozitie excelenta! Pasi in atacul croatilor astfel ca pornim din nou in atac!
Min 8: Stamate trage de la distanta, portarul croat respinge!
Min 9: Jurca e faultat! 9 metri pentru Romania si eliminare pentru croati!
Min 10: GOOL Romania! Novanc inscrie impotriva favoritei la titlul mondial!
Min 10: GOL Croatia! Balic inscrie!
Min 11: GOOL Romania! Florea patrunde pe extrema si inscrie!!!
Min 11: Popescu apara din nou si Romania pleaca pe contraatac!
Min 13: GOOL Romania! Stamate trimite fabulos de la distanta!!! E 5-1!!
Min 14: Croatii au cerut TIME OUT! Romania joaca incredibil cu vicecampioana mondiala si europeana!
Min 14: SENZATIONAL! Mihai Popescu apara 7 metri!!!
Min 14: GOL Croatia! Buntici loveste!
Min 15: Croatia isi revine, dar Mihai Popescu scoate din nou cu o parada de senzatie!
Min 16: GOL Croatia! Sadoveac inscrie!
Min 16: GOL Croatia! Laskovici inscrie si el!
Min 17: Croatia, dezlantuita! GOL Zilici
Min 17: TIME OUT!
Min 18: Romania revine in forta! GOL pentru oamenii lui Stanga! E 7-5!
Min 19: Vori inscrie pentru Croatia!
Min 20: Romania conduce dupa 20 de minute! Asta poate fi surpriza mondialului!
Min 21: GOOL Romania Florea inscrie din 7 metri!
Min 24: Vokovici inscrie!
Min 25: GOOL Romania! Florea inscrie din nou din 7 metri!!!
Min 26: Mihai Popescu scoate incredibil!
Min 26: Contra Romania! GOOL Ghionea!!!!
Min 27: Romania ataca in valuri! Stamate a fost blocat de doua ori!
Min 29: Croatia profita de ratarile noastra si revine cu doua goluri intr-un minut! Mai avem un singur gol in fata!!!
Min 29: GOOL Romania!!! Stamate loveste pe contraatac!! Romania 12 - 10 Croatia!
Min 30: GOL Croatia din 7 metri! Strlek a transformat!
Min 30: GOOL Romania! Stamate loveste inainte de fluier! Avem 2 goluri la PAUZA!
PAUZA! Romania conduce finalista mondialelor si al europenelor cu 13-11!
Min 32: Inceput perfect! Ghionea inscrie!
Min 32: GOL Croatia! 14- 12!
Min 33: Contra a croatilor, Mihai Popescu nu mai apara! 14 - 13!
Min 34: Pentru prima data, Croatia este egala cu Romania! 14 - 14!!!
Min 35: Ratam incredibil! Ghionea arunca pe langa poarta din pozitie excelenta!
Min 36: Inevitabilul s-a produs! Croatia trece la conducere pentru prima data in acest meci! Romania joaca cu un om in plus!
Min 37: GOOL Romania! Stamate inscrie!
Min 38: Croatia trece din nou in avantaj! 15 - 16!
Min 39: Romania, la pamant! Croatii inscriu din nou si se distanteaza la doua puncte! 15 - 17!
Min 40: GOOL Romania! Jurca inscrie cu o torpila! 16 - 18!!!
Min 41: Croatia loveste din nou! 16 - 19!
Min 42: GOL Romania! Stamate inscrie! 17 - 20!
Min 44: Stamate suna revenirea! 18 - 20!!!
Min 49: Romania s-a prabusit definitiv! Croatia s-a distantat la cinci goluri!
TIME OUT!
Min 50: GOL Romania! Muresan inscrie!
Min 50: GOL superb Croatia! Favorita la tilul mondial face SHOW cu Romania!
Min 53: GOL Romania! Stamate inscrie!
Min 54: Croatia se distanteaza din nou la cinci goluri! 20 - 25!!
Min 55: GOL Croatia! Mihai Popescu e pacalit de mingea care a lovit bara si a intrat in poarta! 20 - 26! Croatia se distanteaza la sase reusite acum!
Min 58: Croatia mai inscrie un gol cu doua minute inainte de final!
Min 59: GOL Romania! Inscriem pe contraatac!!
FINAL! Romania pierde la 6 goluri dupa ce a condus la pauza!!!