Cristina Neagu Brest CSM Bucuresti Handbal
Data publicarii: Duminica 05 Februarie 2023, 21:48
Data actualizarii: Duminica 05 Februarie 2023, 21:48

CSM București a obținut dramatic o remiză contra lui Brest, scor 30-30, în grupa A din Liga Campionilor la handbal feminin.

Cristina Neagu, care a fost cea mai bună marcatoare a lui CSM, cu 9 reușite, a marcat golul egalizator în ultima secundă a meciului. "Tigroaicele" și-au menținut prima poziție în grupă, cu o rundă înainte de final.

Reacția L'Equipe, după finalul spectaculos din CSM București - Brest

L'Equipe, cel mai mare ziar de sport din Franța, a scris despre meciul din Sala Polivalentă și a subliniat gustul amar cu care au plecat jucătoarele lui Brest de la București, având în vedere că nu și-au putut confirma prezența în optimile Champions League încă din această seară.

"Virtual calificată în optimile Champions League, Brest a remizat contra lui CSM București (30-30), după un gol încasaat în ultima secundă, și va trebui să aștepte ultima etapă pentru ca prezența sa în faza următore să fie confirmată. Brest rămâne favorită.

Brest a fost foarte aproape să își asigure calificarea, însă Cristina Neagu a intervenit în ultima secundă. Superstarul din România a suprins-o pe Julie Foggea cu o aruncare surprinzătoare, smulgând astfel o remiză. Un rezultat amar pentru Brest, care trebuie să aștepte etapa a 14-a din grupe pentru a se asigura că se califică", a scris L'Equipe.

• 8. Banik Most - 0p

* Primele două clasate se califică direct în sferturile Ligii Campionilor. Locurile 3-6 merg în optimi.

* În ultima rundă se joacă meciurile Krim - CSM București, Brest - Kristiansand, Odense - Ferencvaros și Bietigheim - Banik Most.

CSM București - Brest 30-30 (15-18)

Vicecampioana en-titre la handbal feminin, CSM Bucureşti, a obţinut în ultima secundă o remiză pe teren propriu, duminică, cu formaţia Brest Bretagne Handball, scor 30-30 (15-18), în etapa a XIII-a din grupa A a Ligii Campionilor. CSM este lider în grupă şi calificată anterior în sferturile de finală.

Principalele marcatoare pentru CSM au fost Neagu 9 goluri, Dembele 5, iar de la Brest s-a remarcat Jaukovic 8 reuşite. Cristina Neagu a marcat golul egalării în ultima secundă a partidei.

În urma rezultatului, CSM Bucureşti are 22 puncte, cu un bilanţ de 10 victorii, două remize şi o înfrângere, fiind calificată în sferturi încă din etapa trecută. Pe locul 2 se află Vipers (21), urmată de Odense (16).

VIDEO Crina Pintea: "Grbic mă înjură de fiecare dată. Dacă mi-aș pune mintea cu ea, nu știu ce s-ar întâmpla"