FOTO ȘI VIDEO Uluitor! Neagu egalează în ultima secundă! CSM București - Brest, meci de infarct

CSM Bucuresti Brest CSM Bucuresti - Brest Handbal Liga Campionilor Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 05 Februarie 2023, 18:17
Data actualizarii: Duminica 05 Februarie 2023, 21:54

CSM - Brest 30-30. Cristina Neagu, magistrală în Sala Polivalentă!

CSM București - Brest 30-30 (15-18)

• Vicecampioana en-titre la handbal feminin, CSM Bucureşti, a obţinut în ultima secundă o remiză pe teren propriu, duminică, cu formaţia Brest Bretagne Handball, scor 30-30 (15-18), în etapa a XIII-a din grupa A a Ligii Campionilor. CSM este lider în grupă şi calificată anterior în sferturile de finală.
  • Principalele marcatoare pentru CSM au fost Neagu 9 goluri, Dembele 5, iar de la Brest s-a remarcat Jaukovic 8 reuşite. Cristina Neagu a marcat golul egalării în ultima secundă a partidei.
  • În urma rezultatului, CSM Bucureşti are 22 puncte, cu un bilanţ de 10 victorii, două remize şi o înfrângere, fiind calificată în sferturi încă din etapa trecută. Pe locul 2 se află Vipers (21), urmată de Odense (16).

Final de meci! Cu 22 de secunde înainte de final, Adi Vasile a cerut time out, dar adversarele au dejucat schema pusă în aplicare de Neagu și colegele ei.

În cele din urmă, CSM a scos o aruncare de la 9 metri, cu două secunde înainte de sirena finală, iar Cristina Neagu și-a asumat responsabilitatea și a aruncat devastator, de la 9 metri, la seminălțime, în uralele celor 4.000 de spectatori prezenți duminică seara în Polivalentă.

CSM e calificată în sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin.

Min.59:59 CSM București - Brest 30-30 Neagu egalează în ultima secundă cu o aruncare la seminînălțime care a paralizat toată defensiva lui Brest!

Min.52 CSM București - Brest 28-26 Pintea și Arntzen marchează pentru gazde. CSM de desprinde la două goluri, antrenorul lui Brest cere time out.

Min.42 CSM București - Brest 22-23

Min.34 CSM București - Brest 18-21

A început repriza a doua!

PAUZĂ în Sala Polivalentă!

Dembele și Arntzen au fost cele mai bune marcatoare ale gazdelor în prima repriză, cu patru reușite. Elevele lui Adi Vasile au înscris 15 goluri din 23 de aruncări, în timp ce Brest a marcat 18 goluri din 26 de aruncări.

Min.25 CSM București - Brest 12-15 Înscrie Dembele!

A început meciul din Sala Polivalentă!

Ambele echipe vin după victorii în etapa precedentă, CSM București câștigând în deplasarea din Germania, pe SG BBM Bietigheim - 25:27(12:15), în timp ce franțuzoaicele au trecut de FTC-Rail Cargo Hungaria, pe teren propriu, cu trei goluri diferență - 24:21(14:10).

Handbalistele lui Adi Vasile sunt pe primul loc în Grupa A, cu 21 de puncte și deja calificate în sferturile de finală EHFCL, clubul francez ocupând, în prezent, locul 5 în clasament, cu 11 puncte.

Meciul de la București reprezintă a patra întâlnire dintre cele două echipe.

Sezonul trecut, când s-au întâlnit pentru prima dată, Brest a reușit să obțină victoria din Polivalentă cu un gol și a câștigat apoi pe teren propriu împotriva tigroaicelor la trei goluri.

Sezonul acesta a fost totuși vremea răzbunării și "tigroaicele" au luat toate punctele din mâinile franțuzoaicelor, direct de pe terenul lor, câștigând cu 7 goluri, după o lungă călătorie la Brest. Acum, fetele lui Adi Vasile sunt favorite pentru a menține viu șirul de victorii!