Reacția Cristinei Neagu după ce CSM București a obținut calificarea în sferturile Ligii Campionilor

CSM Bucuresti Cristina Neagu Liga Campionilor Handbal Cristina Neagu, jucătoare la CSM București/sursa foto: Imago
Data publicarii: Duminica 24 Martie 2024, 19:34
Data actualizarii: Duminica 24 Martie 2024, 19:33

CSM București a învins-o în dublă manșă pe Krim Ljubljana.

După ce în tur sportivele românce au câștigat cu 30-24, elevele lui Adi Vasile s-au impus și în retur tot cu 30-24 și au obținut, așadar, accederea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, unde vor da peste Metz.

După confruntarea cu Krim Ljubljana, Cristina Neagu a ținut să evidențieze faptul că vrea să ajungă alături de colegele sale în Final Four-ul Ligii Campionilor.

• De asemenea, Cristina Neagu a precizat că va fi ”all-in” pentru duelul cu Metz, despre care a spus că este o echipă cât se poate de bună

”Ne dorim să ajungem în Final Four, întâlnim o echipă bună (n.r. - Metz) şi ce poate face diferenţa e să fim exacte în atac şi apărare. Cred în şansa noastră, nu facem nuntă din această calificare, mai avem o lună până la sferturi.

Acum suntem bine, dacă jucam peste o săptămână sau două clar eram foarte bine, dar nu pot spune cum vom fi peste o lună. Încă Final Four-ul e departe, ne concentrăm pe următorul meci şi suntem all-in pentru meciul cu Metz”, a spus Cristina Neagu.

CSM București s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor!

Campioana CSM Bucureşti s-a calificat duminică, pe teren propriu, în sferturile Ligii Campionilor, după ce a învins formaţia Krim Ljubljana, scor 30-24 (14-13), şi în manşa retur din faza play-off. În sferturi, CSM Bucureşti se va duela cu Metz Handball.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Neagu 7 goluri, Gutierrez 6, Ingstad 4, pentru CSM, respectiv Radicevic 6, Dmitrieva 5, pentru Krim.

În tur, CSM Bucureşti s-a impus cu scorul de 30-24, iar cu dublă victorie se califică în sferturile de finală, fază în care se va duela cu Metz Handball, pentru un loc la Turneul Final Four de la Budapesta, 1-2 iunie. CSM Bucureşti a jucat ultima dată la Turneul F4 în 2018.