Prima infrangere la CM: Romania 24-25 Norvegia!

Cristian Gatu Iulia Puscasu Norvegia Radu Voina Romania Handbal
Data publicarii: Joi 10 Decembrie 2009, 14:40
Data actualizarii: Joi 10 Decembrie 2009, 15:40

Romania a suferit prima infrangere la Campionatul mondial din China, dramatic, la un singur gol diferenta cu Norvegia - rivala la titlul suprem! Incurajeaza-le aici pe fete!

Posibila finala a CM din China s-a derulat in "devans", intre Romania si Norvegia, o confruntare care a adunat cei mai multi spectatori la un meci din grupa C.

Asa cum era de asteptat, partida a debutat echilibrat (2-2, min. 5), cu un plus totusi pentru tricolore in faza defensiva. Mai multe actiuni precipitate, inexplicabile pentru inceputul meciului, au "vaduvit" Romania de a se desprinde, desi a avut cinci ocazii in primele zece minute (4-4). Portarul Lunde a inceput sa blocheze din ce in ce mai bine, iar in atac nordicele au fost mai precise (7-4, min. 14). Mai mult, extrema stanga Iulia Puscasu s-a accidentat la genunchi in acelasi minut, pe teren intrand Ramona Maier, dar fetele nu au cedat (7-6, min. 15).

Antrenorul Radu Voina a cerut time-out, la scorul 9-6, incercand sa gaseasca solutii pentru ofensiva, in conditiile in care pivotul Ionela Stanca a fost blocata perfect in primul sfert de ora. Norvegia a continuat sa domine, viteza sa de joc fiind principalul adversar pentru tricolore, care au gasit cu greu solutii (14-9, min. 26). La pauza, Romania a iesit condusa, scor 14-12, dupa o prima repriza in care Cristina Neagu a fost imposibil de oprit (6 goluri).

La reluare, tot Norvegia a fost cea care a dat tonul, pastrand o diferenta constanta de 3-4 goluri (18-15, min. 39), dar Romania a revenit treptat in meci, mai ales datorita interventiilor Paulei Ungureanu (18-17, min. 44). Au urmat momente haotice, in jocul ambelor echipe, tricolorele prinzand totusi curaj in lupta pentru egalare, care a venit in min. 48 (19-19).

Narcisa Lecusanu a marcat de la 7 metri printr-o bolta spectaculoasa, aducand avantaj Romaniei, 19-20, iar ultimele 10 minute au fost dramatice. Doua ratari consecutive au costat echipa noastra, 22-20 (min. 53), au urmat si momente fara concentrare, dar si decizii sub semnul intrebarii ale arbitrilor, care nu au descurajat insa tricolorele (24-24, min. 59), dupa un gol al lui Carmen Amariei. Norvegia a marcat la ultimul atac, 25-24, iar tricolorele nu au reusit egalarea. Scor final, 25-24, aceasta fiind prima infrangere a Romaniei, care incheie grupa preliminara C pe locul secund, cu opt puncte, dupa Norvegia, cu zece.

Marcatoarele echipei Romaniei au fost Neagu 9 goluri, Amariei 6, Lecusanu 4, Varzaru 3, Maier 2, in timp ce pentru Norvegia s-au remarcat Nostvold si Frafjord, cu cate 4.

Primul meci din grupa a II-a principala va avea loc sambata, cu echipa de pe locul trei in grupa D, China. Grupa D a fost castigata de Spania (10 puncte), iar pe locul trei s-a clasat China (6 puncte).

Conform regulamentului, primele trei echipe clasate din grupa A, impreuna cu primele trei echipe din grupa B, vor forma prima grupa principala, iar cele din grupa C, impreuna cu cele din D, vor forma a doua grupa principala.

In semifinale se vor califica echipele clasate pe primele doua locuri in grupele principale. Semifinalele vor avea loc in 18 decembrie, iar finalele CM din China sunt programate in 20 decembrie.
Campioana mondiala en-titre este Rusia, care in finala editiei din 2007 (Franta) a invins Norvegia, cu scorul de 29-24, in timp ce medalia de bronz a revenit Germaniei, care a dispus de Romania in finala mica, la limita, scor 36-35.

Nationala Romaniei este singura din istoria handbalului feminin care a participat la toate editiile Campionatului Mondial, incepand cu 1957, avand un bilant de o medalie de aur (1962) si doua de argint (1973 si 2005).

Reactii dupa meci:

Presedintele Federatiei Romane de Handbal, Cristian Gatu, a declarat agentiei MEDIAFAX, ca echipa de handbal a Norvegiei este una redutabila, care a citit foarte bine jocul Romaniei, la Campionatul Mondial din China.

"Am jucat bine astazi, nu se poate spune ca nu a fost asa, chiar daca am pierdut, dar am intalnit o echipa redutabila, care ne-a citit foarte bine, ca dovada pivotii Stanca si Manea n-au putut misca. Sper sa gasim solutii pe viitor in acest sens. La acest meci cred ca am realizat cu totii ce mult ne lipseste si Valentina Elisei Ardean",
a spus Gatu.

Presedintele FRH a precizat ca Romania este obligata sa castige toate cele trei partide din faza grupelor principale, pentru a se califica in semifinalele competitiei. "Ne pastram sansele la calificarea in semifinale, pe un drum mai greu, mai putin batatorit, dar asta e! Suntem obligati sa castigam toate cele trei meciuri din grupa. Jucam cu China in prima partida, dar nu cred ca ne va pune probleme, in sensul ca e echipa tarii gazda a Campionatului Mondial. Mergem mai departe cu 2 puncte si va trebui sa luptam pana la capat. Am incredere in fete! Poate cel mai greu e faptul ca va urma sa intalnim Rusia, pe drumul deschis acum spre semifinale. Cel mai important este ca fetele sa se echilibreze, mai ales moral", a adaugat Cristian Gatu.

Romania, de neoprit la CM: 39-22 cu Tunisia!
Miercuri 09 Decembrie 2009, 16:40