COSMAR inimaginabil! Am condus la 5 goluri, n-am marcat timp de 11 minute si am fost ELIMINATI de la Campionatul Mondial! Romania 29-31 Polonia! DEZASTRU

Romania Polonia Handbal
Data publicarii: Duminica 15 Decembrie 2013, 22:14
Data actualizarii: Luni 16 Decembrie 2013, 17:04

► Vineri 21:00, in direct SPORT.RO: "Pe urmele lui Klitschko"! Ciocan vs Johnson in main event, LIVE PRO TV 22:45!

ROMANIA 29-31 POLONIA

Final de meci! Am pierdut la 2 goluri dupa ce am condus si la 5 in a 2-a repriza! Polonia nu ne mai batuse de un deceniu! Ratam partida cu Franta din sferturi

Mn 54. Marin rateaza iar Polonia are sansa sa preia avantajul pe tabela cu 5 minute inainte de final! N-am mai dat gol de 7 minute

Min 53. Suferim in aparare - gol Kulwińska pe pivot

Min 49. Wojtas inscrie cu sansa

Min 45. Sut deviat al lui Bradeanu, mingea intra in poarta!

Min 44. Bradeanu inscrie! Bravo, am reusit sa dam gol cu un om in minus!

Min 43. Primim 2 goluri, jucam in inferioritate

Min 39. Oana Manea inscrie cu mana stanga!

Min 37. Am ratat un atac frumos, apoi Oana Manea a inscris pe contraatac

Min 35. Bradeanu inscrie dupa o pasa excelenta a Adei Nechita

MIn 33. Neagu joaca formidabil - al 8-lea gol al ei!

Min 31. Neagu a inscris, polonezele au marcat si ele

Min 29. Cristina Neagu inscrie de la 7m

Min 25. Tolnai reuseste sa apere iar Ada Nechita inscrie cu noroc

Min 22. Oprim seria ratarilor cu golul lui Bradeanu

Min 20. Incredibil! Am ratat atac dupa atac in superioritate si am primit 2!

Min 18. Ratam putin in acest meci - am inscris de 12 ori din 16 aruncari. Si vom avea superioritate timp de 2 minute

Min 17. Inca un gol Neagu, inscriu si poloneyele pentru prima data dupa 6 minute

Min 16. Cristina Neagu inscrie de la 7m

Min 14. Conducem pentru prima data la 2 goluri dupa reusita Adei Nechita

Min 12. Inca un gol pentru Cristina Neagu! Are procentaj 100% pana acum

Min 10. Inscrie si Cristina Neagu

Min 8. Bradean inscrie, polonezele egaleaza, apoi Marin inscrie din nou!

Min 7. Egaleaza Ardean

Min 6. Offf! Ce gol stupid! Ada Nechita plecase pe contraatac dar a ratat pasa iar polonezele au inscrise

Min 4. Ada Nechita inscrie imediat dupa un gol al adversarelor

Min 3. Oana Manea este prima care marcheaza pentru Romania!

Min 2. Inca un gol pentru adversare prin Kudłacz

Min 1. Primul gol este marcat de adversare. Din pacate, noi ratam primul atac

Va tinem la curent cu ce se intampla la Novi Sad inainte de partida dintre Romania si Polonia.

4-500 de romani sunt in tribune, mai mult ca la meciul cu Cehia. Polonezii vor avea maxim 50 de sustinatori

S-au incheiat primele meciuri din optimile Campionatului Mondial - Germania a invins Angola cu 29-21 iar Franta va fi adversara Romaniei daca trecem de Polonia dupa ce au invins Japonia cu 27-19

horror cu cei i s-a intamplat

Lotul Romaniei
Portari: Paula Ungureanu, Talida Tolani
Extreme: Laura Chiper, Ada Nechita, Aneta Pirvut, Nicoleta Dinca, Valentina Ardean-Elisei
Pivoti: Oana Manea, Crina Pintea, Georgiana Ciuciulete
Linia de 9m: Aurelia Bradeanu, Cristina Neagu, Eliza Buceschi, Luciana Marin, Gabriela Perianu, Adriana Tacalie

Lotul Poloniei
Portari: Małgorzata Gapska, Anna Wysokińska
Extreme: Kinga Grzyb, Agnieszka Jochymek, Katarzyna Koniuszaniec, Monika Migała
Pivoti: Monika Stachowska, Patrycja Kulwińska
Linia de 9m: Karolina Siódmiak, Karolina Kudłacz, Karolina Semeniuk-Olchawa, Alina Wojtas, Karolina Szwed-Orneborg, Małogrzata Stasiak, Kinga Byzdra, Iwona Niedźwiedź

Se va juca Germania - Angola inaintea partidei Romaniei din arena de la Novi Sad. Chiar daca mai sunt 2 ore pana la meci, au ajuns in jur de 50 de romani. Sunt si suporteri ai Ungariei pentru ca acestia vor juca maine impotriva Spaniei.

Atat suporterii romani, cat si cei maghiari, vor sustine nationala Angolei la primul meci pentru a reusi o surpriza - sa elimine puternica nationala a Germaniei, cea care ne-a invins si pe noi, dar si pe maghiare

Nationala Romaniei are in aceasta seara de la ora 21.15 meci impotriva Poloniei la Campionatul Mondial de handbal! Victoriile cu Ungaria si Cehia ne-au dus pe locul 2 in grupa, evitand astfel adversare mult mai tari precum Norvegia sau Spania. Polonia a avut sansa sa obtina chiar primul loc in grupa, dar a pierdut in ultimul meci cu Norvegia cu 18-23. De asemenea, Polonia a pierdut si in fata Spaniei cu 20-26. Au reusit insa victorii importante cu Paraguay (40-6), Angola (32-23) si Argentina (31-17).

Polonia se afla la prima prezenta la un Campionat Mondial din 2007 incoace, cand am si jucat ultima data impotriva lor. Atunci, nationala antrenata de acelasi Gheorghe Tadici a castigat cu 38-33, apoi la calificarile pentru JO 2008 cand am invins cu 31-29. Ultima data cand am pierdut in fata Poloniei a fost in urma cu un deceniu. Am jucat impotriva Poloniei si la trofeul Carpati in 2010 cand am invins cu 32-24.

Romania este vazuta ca favorita, avand doua jucatoare intr-o forma de exceptie - Cristina Neagu, cea care a marcat 15 goluri la acest turneu si Paula Ungureanu, cea care a reusit sa apere 43% din mingile care au venit pe poarta ei.

"E cea mai mare greseala sa ne credem deja calificati. Polonia are cateva jucatoare de mare valoare. Au un portar bun, Wysokinska, mai ales la mingile joase, o extrema stanga experimentata, Grzyb, plus vedeta echipei, Kudlacz, si Byzdra, care joaca la Buducnost cu Neagu. Au un joc bun cu pivotul. Cu Spania, totul s-a decis pe final, au stat de la egal la egal cu ele tot meciul. Si cu Norvegia au jucat foarte bine. Asa ca trebuie sa jucam la capacitate maxim daca vrem sa ne calificam" a declarat Gheorghe Tadici.

In cazul in care Romania se califica mai departe, vom juca impotriva invingatoarei dintre Franta si Japonia, meci care incepe la ora 17.00