VIDEO / Gladiatoarele se indreapta catre finala Ligii: Itxako 24-27 Oltchim

Data publicarii: Duminica 25 Octombrie 2009, 09:00
Data actualizarii: Duminica 25 Octombrie 2009, 09:06

Gladiatoarele de la Valcea au inceput cu o victorie in goana dupa finala Ligii Campionilor in fata campioanei Spaniei!

â–º Fanii lui Oltchim catre Gigi Becali: "Te rugam din Spania – Gigi, pleaca din Ghencea. FREE STEAUA!”

Aflata la debut in Liga Campionilor, SD Itxako a oferit o replica darza campioanei Romaniei, care a avut-o in prim-plan pe Cristina Neagu in primele minute (2-2, min. 7).

Oltchim a luat initiativa de fiecare data, 4-5 (min. 13), reusind sa se detaseze la trei goluri la mijlocul reprizei, 6-9, dupa un sut puternic al Stelutei Luca.

Handbalistele antrenate de Radu Voina au prins curaj mentinand ritmul, dar si diferenta pe tabela (7-11, min. 19).

In poarta, Paula Ungureanu si-a sprijinit coechipierele cu succes, astfel incat la pauza, Oltchim a iesit intr-un avantaj binemeritat, 15-12. Antrenorul Radu Voina, de obicei foarte calm in timpul jocurilor, a avut cateva accese de furie la adresa apararii pe finalul primei parti a disputei cu Itzako.

Inaintea pauzei, pe teren a intrat si pivotul Laura Craciun pentru iberice, in lotul carora se mai afla si o fosta jucatoare a Oltchimului, Petronica Fedorneac, in calitate de antrenor secund.

La reluare, gazdele s-au apropiat periculos, 14-15, dar Oltchim a revenit rapid, nelasand vreo sansa adversarelor (14-19, min. 39), dupa trei reusite consecutive ale Narcisei Lecusanu.

Au urmat si caderi in jocul ambelor echipe, ritmul sustinut, apararile puternice si viteza de joc spunandu-si cuvantul.

Portarul Ungureanu a oferit o „gura de oxigen” apararii valcene, in timp ce in ofensiva, Oltchim a mentinut diferenta, 16-20 (min. 45). Cu opt minute inainte de final, Itxako s-a apropiat la doar doua goluri, 20-22, pe fondul unor mingi facute „cadou” de catre Oltchim, obligandu-l pe antrenorul Voina sa ceara time-out.

Ibericele au mai marcat o data, 21-22 (min. 55), Luca a ratat urmatorul atac, iar Pinedo a adus egalarea, 22-22. Iulia Puscasu a marcat spectaculos de pe extrema stanga, 22-23 (min. 56), dar echilibrul a persistat, dupa un gol al aceleiasi Patricia Pinedo. Ramona Maier a readus Oltchim in avantaj, 23-24, cu doua minute inaintea finalului, Shymkute marind avantajul, 23-25.

Itxako a mai ratat doua atacuri, Manea a inscris pentru 23-26, Ungureanu a aparat providential, iar Steluta Luca a stabilit scorul final, 24-27.

Marcatoarele formatiei antrenate de Radu Voina au fost Maier 7, Neagu 4, Lecusanu 3, Elisei-Ardean 3, Manea 3, Stanca 2, Shymkute 2, Luca 2, Puscasu 1, in timp ce din tabara iberica s-au remarcat P. Pinedo 5 goluri si Aguilar, cu 4 reusite.

Oltchim a avut o galerie numeroasa la Estella, cateva zeci de fani romani, care lucreaza in Spania, incurajand frenetic handbalistele valcene.

Acestia au afisat si un banner destinat lui Gigi Becali, inscriptionat cu mesajul: "Te rugam din Spania – Gigi, pleaca din Ghencea. FREE STEAUA!”.

Al doilea meci din grupa C, intre Zvezda Zvenigorod (Rusia) si Gyor ETO (Ungaria) este programat duminica.

Programul campioanei Romaniei in grupa C, in continuare, este urmatorul:
1 noiembrie – acasa, cu Zvezda Zvenigorod (Rusia)
8 noiembrie – acasa, cu Gyor ETO (Ungaria)
14 noiembrie – in deplasare, cu Zvezda Zvenigorod
10 ianuarie 2010 – acasa, cu SD Itxako
17 ianuarie 2010 – in deplasare, cu Gyor ETO.

Primele doua clasate din fiecare din cele patru grupe se califica in sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

Obiectivul campioanei Romaniei in actuala editie a celei mai importante competitii europene este jucarea finalei, dupa ce in stagiunea 2008-2009 a atins faza semifinalelor.