Vești proaste pentru Liverpool! Ce a spus Jurgen Klopp după victoria ”cormoranilor”

Jurgen Klopp Liverpool Premier League Trent Alexander-Arnold Anglia Jurgen Klopp, antrenorul lui Liverpool / Foto: Imago Images
Data publicarii: Sambata 10 Februarie 2024, 21:27
Data actualizarii: Sambata 10 Februarie 2024, 21:26

Liverpool a înfruntat-o pe Burnley în a 24-a etapă din Premier League.

La finalul meciului, elevii lui Jurgen Klopp au câștigat cu 3-1 și au înregistrat toate cele trei puncte, esențiale în lupta din acest sezon pentru titlul din Premier League.

Antrenorul ”cormoranilor” a vorbit după meci despre Trent Alexander-Arnold, fundașul dreapta al lui Liverpool care a revenit la finalul lui ianuarie dintr-o accidentare care l-a ținut pe bară 20 de zile.

• Fotbalistul a fost titular cu Burnley, doar că Jurgen Klopp l-a scos la pauză, din cauza faptului că fundașul dreapta a resimțit dureri la genunchi

”A simțit o durere în aceeași zonă, în genunchiul stâng. Nimic foarte rău, dar a simțit din nou și trebuie să vedem. Vom analiza situația. A trebuit să avem grijă și să-l scoatem”, a spus Jurgen Klopp, citat de jurnalistul sportiv Fabrizio Romano pe rețelele social media.

Trent Alexander Arnold e produs de Liverpool. În iulie 2016 a bifat primele apariții la prima reprezentativă a ”cormoranilor”, iar din 2017 e titular incontestabil pe postul de fundaș dreapta al echipei.

Liverpool - Burnley 3-1

Diogo Jota a deschis scorul în minutul 31, din pasa lui Trent Alexander-Arnold, ca Dara O'Shea să restabilească egalitatea înainte de pauză (minutul 45).

În repriza secundă, Luis Diaz a readus-o pe Liverpool în avantaj în minutul 52, în timp ce Darwin Nunez a blocat tabela de marcaj la 3-1 în minutul 79.

Liverpool se situează, așadar, pe primul loc în Premier League după 24 de etape, cu 54 de puncte. 16 victorii, șase remize și două eșecuri a înregistrat trupa lui Klopp până acum.