Meci de handbal cu final demn de Premiile Oscar! Cum a fost învinsă Minaur Baia Mare în finala mică a EHF European League

Minaur Baia Mare EHF European League Handbal Premiile Oscar Handbal
Data publicarii: Duminica 15 Mai 2022, 19:25
Data actualizarii: Duminica 15 Mai 2022, 19:32

CS Minaur Baia Mare a fost învinsă de formaţia daneză Herning-Ikast Handbold cu scorul de 29-28 (14-12, 24-24, 5-4), după aruncările de la 7 metri, duminică, la Viborg, în finala mică a competiţiei feminine de handbal EHF European League.

Minaur, care a anul trecut a cucerit medaliile de bronz în competiţie, chiar la Baia Mare, a început mai bine meciul şi a condus cu 4-1, iar apoi cu 5-4, după care danezele au preluat controlul jocului şi s-au desprins la patru goluri, 11-7, 14-10, iar la pauză avea 14-12. După pauză jocul a fost echilibrat şi Minaur a egalat pe tabelă, golul înscris de Jelena Lavko în ultimele secunde trimiţând meciul în prelungiri.

Pentru Minaur au înscris la aruncările de la 7 metri Andreea Popa, Cristina Laslo, Asuka Fujita şi Jelena Lavko, în timp ce Iaroslava Burlacenko a ratat.

Golurile echipei băimărene au fost marcate de Jelena Lavko 7, Iaroslava Burlacenko 5, Andreea Cristina Popa 6, Cristina Laslo 3, Alexandra Severin 2, Ana Maria Tănasie 2, Asuka Fujita 3.

Amra Pandzic a apărat 11 aruncări (47,83%), iar Cristina Enache a parat 4 şuturi (28,57%).

Pentru daneze au punctat Ingvild Kristiansen Bakkerud 7 goluri, Julie Mathiesen Scaglione 5, Sonja Frey 5, Emma Cecilie Uhrskov Friis 5, Line Mai Norgaard Hougaard 2, Vilde Ingeborg Johansen 3, Emma Lindqvist 2.

Jessica Ryde a apărat 13 aruncări (39,39%), în timp ce Sabine Englert a apărat 2 (33,33%).

Au arbitrat ucrainencele Marina Duplii şi Olena Pobedrina, iar delegaţi EHF au fost slovaca Janka Stasova şi bulgăroaica Rosiţa Dimkova.

Finala competiţiei se va juca duminică seara (19:00), între echipa germană SG BBM Bietigheim şi formaţia daneză Viborg HK. Agerpres