VIDEO Formidabil! Dinamo, victorie uriașă la Porto, în Liga Campionilor. Ce urmează pentru "dulăi" + cum arată clasamentul

Porto - Dinamo Dinamo Handbal Liga Campionilor Handbal
Data publicarii: Vineri 25 Februarie 2022, 00:06
Data actualizarii: Vineri 25 Februarie 2022, 00:24

Dinamo s-a impus dramatic la Porto, joi seara, scor 32-31. La pauză era 12-12.

Dinamo a învins dramatic echipa portugheză FC Porto, cu scorul de 32-31 (12-12), joi seara, în Dragao Arena, într-un meci din Grupa B a Ligii Campionilor la handbal masculin.

Dinamo a făcut un meci mare şi a obţinut o victorie importantă după ce a condus în marea majoritate a timpului. Echipa antrenată de Xavi Pascual a avut 6-2, 8-4 şi 9-5 în prima repriză, dar la pauză scorul a fost egal, 12-12, după ce ''dragonii'' au avut avantaj (12-11).

Pivoții au fost la înălțime. Mamdouh și Sorhaindo, greu de blocat

În repriza secundă, Dinamo a avut trei goluri în plus pe tabelă de mai multe ori (19-16, 20-17, 21-18), dar finalul a fost pe muchie de cuţit, Porto conducând ultima oară cu 28-27, după care lusitanii au fost cei care au alergat după egalare, însă nu au reuşit-o.

Pentru Dinamo au marcat Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 5 goluri, Cedric Sorhaindo 5, Raul Nantes Campos 4, Valentin Ghionea 4, Ahmed Moustafa Khairi Nasralla 3, Eduardo Gurbindo Martinez 2, Alex Pascual Garcia 6, Khalifa Ghedbane (portar) 2, Christian Dissinger 1.

Khalifa Ghedbane a apărat 7 şuturi (27,27%), iar Saeid Heidarirad a parat 2 aruncări.

Golurile gazdelor au fost reuşite de Fabio Ramos Magalhaes 6, Rui Silva Sousa Martins 4, Victor Manuel Iturriza Alvarez 3, Daymaro Salina Amador 3, Diogo Branquinho 3, Miguel Alves 2, Antonio Areia Rodrigues 4, Djibril Mbengue 1, Leonel Fernandes 1, Nikola Mitrevski (portar) 1.

Nikola Mitrevski a apărat 7 şuturi (26,92%).

Plin de fani dinamoviști la Porto VIDEO

Meciul a fost arbitrat de norvegienii Lars Jorum şi Havard Kleven, iar delegat EHF a fost austriacul Helmut Wille.

În celelalte meciuri, Paris Saint-Germain Handball a învins-o pe SG Flensburg-Handewitt cu 33-30, Barca a dispus de Telekom Veszprem cu 35-30, iar Lomza Vive Kielce a întrecut-o pe Motor Zaporoje cu 33-27.

Clasament

1. Lomza Vive Kielce 18 puncte

2. Barca 16

3. Paris Saint-Germain Handball 14 (11 j)

4. Telekom Veszprem 13

5. SG Flensburg-Handewitt 9

6. Motor 8 p (11 j)

7. CS Dinamo 8

8. FC Porto 8

• Dinamo Bucureşti a obţinut următoarele rezultate în Grupa B: 32-29 cu Kielce, 30-41 cu PSG, 26-27 cu FC Porto, 32-36 şi 30-35 cu FC Barcelona, 27-28 şi 33-29 cu HC Motor, 31-29 şi 32-47 cu Veszprem, 30-37 şi 20-28 cu Flensburg.

Dinamo - PSG, pe 3 martie, la Polivalentă

Primele două clasate se califică direct în sferturile de finală, iar formaţiile de pe locurile 3-6 în cele două grupe joacă baraje încrucişat pentru accederea în sferturi.

Dinamo va juca penultimul său meci din grupă cu Paris Saint-Germain Handball, la Bucureşti, în data de 3 martie.