FOTO Dinamo - Barcelona 30-35. Cu capul sus! Elevii lui Xavi Pascual au dat o replică solidă în Liga Campionilor

Dinamo - Barcelona Handbal
Data publicarii: Joi 17 Februarie 2022, 21:07
Data actualizarii: Joi 17 Februarie 2022, 21:33

Dinamo a fost învinsă joi seara, în Sala Polivalentă din București, de Barcelona, scor 30-35, într-un meci din grupele Ligii Campionilor la handbal masculin.

DINAMO - BARCELONA 30-35

• Principalii marcatori ai meciului de joi seară au fost Mamdouh 9 goluri, Nantes Campos 8, pentru Dinamo, respectiv Mem 9 şi Langaro Inoue 7, pentru iberici.

Elevii lui Xavi Pascual s-au autodepășit în partida cu una dintre cele mai puternice echipe ale lumii. Au jucat de la egal la egal cu trupa care mizează pe superstarul francez Dika Mem (11 goluri) și a arătat că are un mare potențial de creștere. Cu patru minute înainte de final, roș-albii se apropiaseră la un singur gol (29-30), însă n-au gestionat cu luciditate un atac pozițional. Au căzut mental în ultimele cinci minute și catalanii s-au distanțat succesiv. Peste două săptămâni, Dinamo întâlnește echipa lui Mikkel Hansen și Nikola Karabatic, Paris Saint-Germain.

În etapa a 11-a din Grupa B s-au mai jucat partidele dintre Flensburg - Vive Kielce 25-33 şi FC Porto - Veszprem 28-28, în timp ce disputa dintre HC Motor şi PSG este amânată. După 11 runde, Dinamo ocupă locul 8, ultimul, cu 6 puncte, iar la vârgul clasamentului se află Vive Kielce 16 puncte, Veszprem 13 şi PSG 12, ultima însă cu un meci mai puţin disputat.

Dinamo - Barcelona 30-35, în Liga Campionilor

Min.60 Dinamo - Barcelona 30-35

Min.58 Dinamo - Barcelona 29-33 Dika Mem punctează pentru 31-29, iar gazdele nu gestionează cu luciditate un atac simplu. Imediat, catalanii majorează diferența.

Min.57 Dinamo - Barcelona 29-31 Mamdouh încearcă o aruncare liftată, însă Perez intervine providențial.

Min.56 Dinamo - Barcelona 29-30 Sorhaindo schimbă tabela, Dinamo se apropie la un gol.

Min.53 Dinamo - Barcelona 27-30 Antrenorul catalanilor cere time-out, după ce Raul Nantes și colegii lui s-au apropiat la trei goluri. Au mai rămas șapte minute de joc.

Min.51 Dinamo - Barcelona 26-30 Fazele se succed cu repeziciune de la o poartă la alta, Xavi Pascual solicită time-out.

Min.47 Dinamo - Barcelona 23-27 Spaniolii se detașează la cinci golauri, dar imediat extrema stângă, Alex Pascual, marchează cu sânge rece

Min.41 Dinamo - Barcelona 20-23 Brazilianul Raul Nantes reduce din diferență după o aruncare înșelătoare.

Min.34 Dinamo - Barcelona 16-20. Militaru e eliminat două minute, Dinamo va juca în inferioritate numerică.

A început actul secund, fanii lui Dinamo cântă non-stop, iar elevii lui Pascual au ieșit de la cabine la fel de hotărâți.

E pauză în Sala Polivalentă! 15-17, repriză foarte bună făcută de elevii lui Xavi Pascual. Portarul Khalifa Ghedbane a avut 8 parade din 28 de aruncări pe spațiul porții.

Min.29 Dinamo - Barcelona 14-17 Vali Ghionea nu iartă de la 7 metri.

Min.28 Dinamo - Barcelona 13-17 Dika Mem e gura de tun a formației catalane de la 9 metri, patru goluri.

Min.25 Dinamo - Barcelona 11-12 În inferioritate numerică, Dinamo nu poate echilibra rezultatul pe tabelă.

Min.20 Dinamo - Barcelona 10-12 Raul Nantes înscrie pentru Dinamo după o acțiune lucrată de Gurbindo.

Min.18 Dinamo - Barcelona 9-11 Atmosferă incendiară în Sala Polivalentă din Capitală. Dinamo se exprimă la un nivel ridicat și marșează pe un joc în mare viteză, cu combinații excelente pe linia de 9 metri.

Min.15 Dinamo - Barcelona 7-10. Catalanii mizează pe un joc variat. Alternează aruncările violente de la 9 metri cu angajarea pivotului.

Min. 10 Mamdouh e cel mai bun jucător al gazdelor, pe ambele faze. Xavi Pascual a pregătit excelent tehnico-tactic partida cu gruparea catalană

Min. 9 5-6 Gurbindo putea să egaleze, însă jucătorul lui Dinamo a aruncat cu podeaua și mingea să sărit peste transversală.

Min. 8: Dinamo joacă cu doi pivoți pe zonă centrală.

A început meciul din Sala Polivalentă!

Croatul Ante Kuduz nu va juca în meciul de joi, de la Sala Polivalentă, dar e alături de elevii lui Xavi Pascual.

"Este frustrant, pentru ca oricine își dorește să joace in asemenea meciuri, dar… sunt alături de băieți, trag tare la antrenamente, încerc sa ii mobilizez atât fizic, cât și psihic, pentru că în meciuri ca ăsta trebuie să dai 200% . Voi fi suporterul lor și îi voi încuraja din tribună! Hai, Dinamo!cDinamo e a doua mea familie, iar Bucureștiul a doua mea casă, așa că, să mă întorc acasă e o bucurie. Am găsit aici lucruri schimbate, un antrenor nou, colegi noi, oameni care au obiective înalte și fac totul să le atingă. Ce a făcut clubul în scurta perioadă în care am lipsit este minunat, iar jucătorii se pot concentra pe handbal", a declarat interul croat al formației din Șoseaua Ștefan cel Mare.

"Poate că jocul nostru nu e mereu la nivelul pe care și-l doresc dinamoviștii, dar după cum știm cu totii, Dinamo e pe primul loc. Așa cum am spus și după meciul din Supercupă, e nevoie de timp pentru a se acomoda și integra cei nou veniți, sa vina rezultatele așteptate, dar si jocul dorit. Toți muncim pentru a fi mai buni. Schimbările nu pot da rezultate peste noapte, trebuie sa acceptam asta. 6 puncte în “grupa morții” din EHF CL reprezintă ceva ce nici nu visam in sezoanele anterioare. Fanilor le promit ca lucrurile bune vor veni, pentru ca nu ne vom opri din a lupta. Chiar daca nu aratam prea bine, noi dam 100% pe parchet, iar cu susținerea lor, totul va fi mai ușor", a mai spus Ante Kuduz, pentru site-ul celor de la Dinamo.