Danemarca, noua campioana mondiala la handbal! Danezii i-au pulverizat pe norvegieni; Franta a cucerit medaliile de bronz

Danemarca Campionatul Mondial de Handbal Handbal Norvegia Handbal Danemarca, noua campioana mondiala la handbal! Danezii i-au pulverizat pe norvegieni; Franta a cucerit medaliile de bronz
Data publicarii: Duminica 27 Ianuarie 2019, 20:05
Data actualizarii: Duminica 27 Ianuarie 2019, 20:08

Danemarca a cucerit titlul mondial la handbal masculin.

Danemarca a invins 31 la 22 Norvegia in marea finala a Campionatului Mondial de handbal masculin! Danezii au condus pe parcursul intregii partide. Ei au condus cu 18-11 la pauza, marind diferenta in repriza secunda!

M. Hansen, cu 7 goluri, a fost cel mai bun marcator al noii campioane mondiale in finala. El nu a fost, insa, si cel mai bun marcator al partidei. Norvegianul Joendal a punctat de 8 ori!

Intr-un alt meci jucat astazi, Franta a invins Germania cu 26-25 in finala mica!