VIDEO EXCLUSIV CSM București - Minaur Baia Mare a fost LIVE pe PRO Arena și VOYO! Victorie clară pentru „tigroaice”

Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Vineri 24 Martie 2023, 18:21
Data actualizarii: Vineri 24 Martie 2023, 18:52

CSM București s-a impus fără mari probleme în duelul de pe teren propriu cu Minaur Baia Mare.

CSM București - Minaur Baia Mare 32-24

FINAL! Victorie pentru CSM București, care rămâne neînvinsă în acest sezon în Liga Florilor!

Min. 28: CSM - Minaur 31-24! Ailincăi înscrie primul gol din meci, dar oaspeții au atacat rapid și au marcat prin Popa.

Min. 22: CSM - Minaur 29 - 22! Ujkic marchează al cincilea gol din meci, după ce Glauser apărase inițial.

Min. 42: CSM - Minaur 26-17! Neagu, eliminată două minute după ce a protestat, reclamând un fault. Popa profită de superioritate și înscrie.

Min. 30: A început a doua repriză!

PAUZĂ! CSM - Minaur 19-13! Avantaj important pe tabelă pentru „tigroaice”

Min. 21: CSM - Minaur 12-7! Pasă superbă a lui Arntzen care îi trimite perfect lui Pintea, cu un no look pass, iar pivotul înscrie.

Min. 18: CSM - Minaur 10-5! Gazdele, în dublă inferioritate numerică după ce Crina Pintea și Siraba Dembele au fost eliminate câte două minute.

Min. 12: CSM - Minaur 6-4! Neagu duce echipa în avantaj cu o execuție în stilul propriu, apoi „tigroaicele” recuperează pe atacul oaspeților și marchează prin Sudakova.

Min. 10: CSM - Minaur 3-3! Minute bune fără gol marcat pentru bucureștence, iar oaspeții reușesc să egaleze.

Min. 8: CSM - Minaur 3-2! Oaspeții reduc din diferență după două atacuri ratate ale „tigroaicelor”.

Min. 1: CSM - Minaur 1-0! Start în forță cu parade bune ale ambilor portari! Artzen a deschis însă scorul.

Echipa lui Adi Vasile întâlnește azi, într-un meci care se anunță extrem de spectaculos, formația Minaur Baia Mare, de la ora 17:00, în Sala Apollo din București.

Cristina Neagu și colegele ei ocupă primul loc în ierarhia Ligii Florilor, cu 55 de puncte după 19 partide, în timp ce Baia Mare se situează pe poziția a șaptea, cu 30 de puncte acumulate în 19 confruntări.

CSM București

Portari: 1. Laura Glauser; 12. Marie Davidsen; 16. Evelina Eriksson (1)

Extremă stânga: 21. Alexandra Dindiligan (36); 28. Siraba Dembele (69)

Extremă dreapta: 2. Mihaela Mihai (28); 6. Malin Aune (35); 51. Marina Sudakova (22)

Pivot: 44. Andreea Ailincăi (5); 66. Ema Ramusovic Alivodic (23); 77. Crina Pintea (52)

Inter stânga: 3. Emilie Hegh Arntzen (75); 8. Cristina Neagu (119); 10. Ștefania Stoica (12), 14. Kalidiatou Niakate (10) – reziliat

Centru: 9. Grace Zaadi (38); 18. Elizabeth Omoregie (73), 99. Andreea Rotaru (3)

Inter dreapta: 7. Alicia Gogîrlă (15); 15. Andrea Klikovac (4)

Antrenori: Adrian Vasile, Iulia Curea, Mehmedalija Muladzic

Minaur Baia Mare

Portari: 1. Cristina Enache (18/0), 21. Amra Pandzic (18/0), 71. Ioana Ugran (11/0)

Extremă stânga: 9. Ana Maria Tănasie (19/97), 10. Eva Kerekes (12/8)

Inter stânga: 25. Magda Cazanga (19/85), 13. Talita Alves Carneiro (9/10), 99. Anca Mițicuș (18/20), Raluca Tudor (19/29), 11. Sanja Vujovic (10/27)

Centru: 22. Luciana Popescu (19/48), 7. Aleksandra Vukajlovic (17/14), 70. Andreea Popa (19/63)

Inter dreapta: 18. Aleksandra Zych (4/1)

Extremă dreapta: 4. Dijana Ujkic (15/27), 30. Amalia Terciu (8/5), 55. Oana Borș (12/40); 79. Mihaela Rușneac

Pivot: 25. Itana Cavlovic (19/28), 23. Andreea Țîrle (17/9)

Antrenori: Raul Fotonea, Andrei Popescu și Daniel Apostu

Programul etapei a 20-a

CSM București – CS Minaur Baia Mare (vineri, 24 martie, ora 17.00, sala “Apollo” – în direct la Pro Arena). Arbitri: Claudiu Ghesoiu (Ploiești) – Ionuț Tița (București). Observator: Anton Eremia (Târgu Jiu)

Dacia Mioveni – CSM Galați (joi, 30 martie)

CSM Târgu Jiu – HC Zalău (joi, 30 martie)