VIDEO Cristina Laslo show și o sâmbătă de vis pentru handbalul românesc! Gloria Bistrița și Dunărea Brăila, aproape calificate în semifinalele European League

Gloria Bistrita Bianca Bazaliu Cristina Laslo dunarea braila European League Handbal
Data publicarii: Duminica 17 Martie 2024, 08:39
Data actualizarii: Duminica 17 Martie 2024, 08:44

Cele două echipe din Liga Florilor au câștigat, ambele în deplasare, manșa tur din sferturile competiției EHF.

HC Dunărea Brăila a făcut un pas mare spre turneul Final Four al competiţiei feminine de handbal EHF European League, după ce a învins cu scorul de 32-26 (21-13) formaţia croată RK Podravka Vegeta Koprivnica, sâmbătă, în deplasare, în prima manşă a sferturilor de finală.

Dunărea a dominat autoritar prima repriză, iar la pauză avea un avans de opt goluri, 21-13. Echipa pregătită de Jan Leslie a evoluat bine şi după pauză, însă gazdele au reuşit doar să reducă din ecart.

RK Podravka Vegeta Koprivnica - HC Dunărea Brăila 26-32

Cea mai bună marcatoare a echipei brăilene a fost pivotul croat Katarina Jezic, cu 7 goluri. Pentru Dunărea au mai înscris Kristina Liscevic 5, Andreea Cristina Popa 3, Jessica Quintino Ribeiro 3, Maria Kanaval 3, Larissa Fais Munhoz Araujo 3, Meike Schmelzer 3, Jelena Zivkovic 2, Mireya Gonzalez Alvarez 2, Corina Lupei 1.

Kira Trusova a apărat 10 şuturi (33,33%), iar Elena Şerban a avut 3 intervenţii (33,33%).

Pentru Podravka au marcat Josipa Mamic 10 goluri, Andrea Simara 7, Sara Senvald 3, Katarina Pandza 3, Elena Popovic 1, Larissa Kalaus 1, Ana Pandza 1.

Lucija Besen a avut 6 intervenţii (21,43%), iar Antonia Tucakovic a apărat un şut.

Meciul a fost arbitrat de Marija Ilieva şi Silvana Karbeska, ambele din Macedonia de Nord, iar delegat EHF a fost bosniacul Vladimir Jovic.

Manşa secundă se va juca în data 24 martie, la Buzău.

Motherson Mosonmagyarovari KC - CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud 30-32

CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud a învins echipa maghiară Motherson Mosonmagyarovari KC cu scorul de 32-30 (14-12), sâmbătă seara, în deplasare, într-un meci din prima manşă a sferturilor de finală ale competiţiei feminine de handbal EHF European League.

În prima repriză, Gloria a avut un avantaj de trei goluri, 13-10, iar la pauză avantajul echipei antrenate de Florentin Pera a fost de două goluri, 14-12.

În debutul reprizei secunde, formaţia bistriţeană s-a desprins la cinci goluri, 19-14 (36), dar gazdele au avut o perioadă foarte bună apoi, reuşind şase goluri la rând (20-19). Motherson Mosonmagyarovari KC a condus cu 22-20, 23-21, 25-23, însă finalul a aparţinut Gloriei, care a înscris ultimele trei goluri ale meciului.

Cristina Laslo, 8 goluri în Ungaria

Pentru Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud au marcat Cristina Laslo 8 goluri, Bianca Bazaliu 7, Sonia Seraficeanu 5, Nicoleta Dincă 3, Tamires Morena De Araujo Frossard 3, Gnonsiane Niombla 3, Yuliya Dumanska (portar) 1, Natalia Nosek 1, Seynabou Mbengue Rodriguez 1.

Renata Lais De Arruda a avut 15 intervenţii (39,47%).

Golurile gazdelor au fost înscrise de Zsofia Stranigg 6, Barbora Lancz 5, Gabriella Toth 5, Noemi Pasztor 4, Eszter Toth 2, Laura Udvardi 2, Ines Ivancok 2, Natalie Schatzl 2, Luca Farago 1, Zsofi Szemerey (portar) 1.

Zsofi Szemerey a apărat 14 şuturi (35%), iar Greta Hadfi a avut 3 intervenţii (33,33%).

Meciul a fost arbitrat de ucrainencele Marina Duplii şi Olena Pobedrina, iar delegat EHF a fost sârboaica Zorica Masic.

Manşa secundă se va juca la Bistriţa, pe 23 martie.