VIDEO EXCLUSIV Campioana Dinamo, OUT din Cupa României și pierde pentru prima dată în acest sezon! CSM Constanța a câștigat și s-a calificat în semifinale

Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Miercuri 12 Aprilie 2023, 20:13
Data actualizarii: Miercuri 12 Aprilie 2023, 20:14

CSM Constanța și Dinamo s-au întâlnit în sferturile de finală ale Cupei României, scor 34 - 32.

CSM Constanța a reușit să o învingă pe Dinamo în duelul din sferturile de finală ale Cupei României. Echipa lui George Buricea, care a urmărit meciul din tribune, suspendat fiind, a intrat cu un avantaj de două goluri la pauză în fața „dulăilor”, scor  16-14.

Dinamo a revenit în a doua parte, însă nu a reușit să mărăească avantajul încât să își asigure victoria, campioana fiind deseori „taxată” pentru momentele în care a ales să joace în superioritate pe teren și cu poarta goală. Pentru Dinamo a fost prima înfrângere din competițiile naționale în acest sezon.

Cel mai bun marcator al constănțenilor a fost Ilie, care a înscris 7 goluri, urmat de Andrei cu 5 și Drăgan, Stankovic și Brassleur, fiecare cu câte 4. Cel mai bun marcator al echipei lui Xavi Pascual a fost Ali Zein cu 7 reușite, urmat de Ghionea cu 5 și Kuduz cu 4.

Cum arată tabloul din Cupa României

Pe lângă CSM Constanța, în semifinalele Cupei României s-au mai calificat Suceava, scor 44-27 cu Craiova și Minaur Baia Mare, scor 37-27 cu Buzău. Ultima calificată vine din duelul Potaissa Turda - CSM București, ce urmează să se dispute joi.

Sursa foto: capturi PRO Arena / Facebook: CSM Constanta Handbal