FOTO ȘI VIDEO CSM București, "The Best" cu Brest. 33-26, a doua victorie în grupele Ligii Campionilor pentru "Tigroaice", după o evoluție perfectă

Brest Bretagne - CSM Bucuresti Champions League Cristina Neagu Handbal
Data publicarii: Duminica 18 Septembrie 2022, 18:04
Data actualizarii: Duminica 18 Septembrie 2022, 18:48

Echipa luii Adi Vasile s-a impus duminică, în deplasare, scor 33-26 (17-13), în meciul cu Brest, din runda a doua a grupelor Champions League la handbal feminin. Bucureștencele au două victorii din două partide.

BREST - CSM BUCUREȘTI 26-33 (13-17)

Elizabeth Omoregie a fost principala marcatoare a CSM-ului, cu șase goluri reușite din șase aruncări, până la finele partidei controlată autoritar de elevele lui Adi Vasile.

Duminică s-au mai jucat meciurile Krim Ljubljana - Vipers 21-27 şi SG BBM Bietigheim - FTC Budapesta 40-20, ultimul al rundei fiind între Odense - DHK Banik Most. În meciul de debut din grupa A, CSM Bucureşti a învins pe Krim Ljubljana, cu 30-28, astfel că are maximum de puncte, 4, după două etape.

Etapa a III-a programează pentru CSM Bucureşti disputa pe teren propriu, în 25 septembrie, cu SG BBM Bietigheim. Principalele marcatoare pentru CSM Bucureşti au fost Omoregie 6 goluri, Dembele, Aune, Pintea şi Zaadi, câte 4, iar pentru gazde s-a remarcat Jaukovic, cu 7 reuşite.

• 2 goluri din 5 aruncări de la 7 m au marcat elevele lui Adi Vasile
  • 33 de goluri din 45 de aruncări spre poartă au încris jucătoarele de la CSM
  • 5 goluri din 5 aruncări de la 7 m au înscris handbalistele de la Brest

Min.60 Brest - CSM București 26-33 Final de meci! A doua victorie pentru echipa lui Adi Vasile în grupele Ligii Campionilor.

Min.52 Brest - CSM București 23-30 Elizabeth Omoregie mărește diferența în favoarea echipei lui Adi Vasile!

Min.45 Brest - CSM București 22-26 Zaadi și Aune Larsen sunt cele mai bune marcatoare ale româncelor până acum, ambele cu cât patru goluri. De partea cealaltă, Jaukovic a înscris de șapte ori din 14 aruncări.

Min.37 Brest - CSM București 19-22 Pintea duce avansul CSM-ului la patru lungimi, însă gazdele reduc rapid din diferență prin Brnovic.

A început repriza a doua!

Min.30 Brest - CSM București 13-17 Pauză. Avans consistent după reușita din ultimul minut "marca" Zaadi.

Min.28 Brest - CSM București 13-15 Revenire a gazdelor pe fondul precipitărilor româncelor pe faza de atac: Mauny reduce din diferentă, dar imediat Arntzen mai pune un punct pe tabelă.

Min.23  Brest - CSM București 8-13 Dembele leagă două goluri fantastice și o duce pe CSM la un avans de cinci lungimi. Echipa lui Adi Vasile controlează autoritar meciul și pare că închide toate culoarele.

Min.12 Brest - CSM București 6-8 Emilie Arntzen le aduce pe bucureștence în avantaj. Zaadi majorează diferența.

Min.7 Brest - CSM București 3-4 Omoreghie le aduce pe "tigroaice" în avantaj după ce a găsit un culoar prin defensiva imobilă a gazdelor. La faza imediat următoare, Cristina Neague a fost eliminată pentru două minute.

Min.4 Brest - CSM București 3-3 Zaadi egalează din lovtură de la 7 metri, după ce Cristina Neagu o ratase pe prima acordată, în minutul 2.

Min.2 Brest - CSM București 0-1 Malin Aune își deschide mult unghiul de pe extrema dreaptă și deblochează tabela.

A început partida!

CSM București se află pe a patra poziție în Grupa A din Champions League. "Tigroaicele" au obținut o victorie împotriva lui Krim Ljubljana (30-28) și au înregistrat deja primele două puncte din această stagiune.

De cealaltă parte, Brest Bretagne au fost înfrânți în primul meci de Vipers la șapte goluri diferență (24-31) Handbalistele antrenate de Pablo Morel au aproape cel mai slab golaveraj și se situează pe poziția a șaptea. Pe opt, ultimul loc, se află Most (-23 golaveraj).