Blestemul rusesc ne-a lovit din nou: Romania 20 - 30 Rusia

Data publicarii: Sambata 15 Decembrie 2007, 16:14
Data actualizarii: Sambata 15 Decembrie 2007, 16:14
RUSOAICELE NE-AU VENIT DE HAC DIN NOU

Pe cai mari dupa victoria de senzatie cu Franta, Romania n-a mai impresionat in semifinala cu Rusia. Desi erau dornice de revansa pentru infrangerea din finala Mondialului de acum doi ani, fetele lui Tadici n-au putut sa le faca fata rusoaicelor, care au fost peste noi la toate capitolele.

Rusia a defilat in prima repriza, spre disperarea lui Gheorghe Tadici, iar nationala noastra era condusa 17-8 la pauza. Nu era ceva neobisnuit pentru nationala noastra, care a evoluat slab in prima parte, in toate meciurile de la Mondialul din Franta.

Revenirea magica din meciul cu Franta n-a mai venit, iar Rusia ne-a dat o lectie de handbal si in repriza a doua. Degeaba s-a chinuit Steluta Luca sa traga echipa dupa ea. Rusoaicele au fost mult prea tari si ne-au batut la zece goluri, 30-20.

Totusi, Romania are sansa unei medalii la acest Mondial si va juca duminica finala mica pentru bronz, contra invingatoarei din cealalta semifinala, Norvegia - Germania.