Bradeanu, favorita la castigarea Ligii Campionilor: Viborg 24-26 Gyor

Data publicarii: Sambata 09 Mai 2009, 14:44
Data actualizarii: Sambata 09 Mai 2009, 19:48

Campioana Ungariei la handbal feminin, Gyor ETO, a invins, sambata, in deplasare, formatia daneza Viborg HK, cu scorul de 26-24 (15-14), in turul finalei Ligii Campionilor, in care au evoluat si romancele Cristina Varzaru si Simona Spiridon.

Turul finalei Ligii Campionilor a inceput cu doua handbaliste romance titulare, Varzaru la Viborg si Spiridon la Gyor. Prima repriza a fost dominata de echipa ungara, care a reusit sa conduca inca din primele minute, 3-5 (min. 10), desi avea handicapul pierderii celei mai bune jucatoare, centrul Anita Gorbicz, accidentata la ultimul meci disputat de Gyor.

De cealalta parte, danezele au parut mai timorate, desi jucau pe teren propriu. Cu exceptia portarului Katrine Lunde, nordicele au avut probleme in a duce ambele faze ale jocului (5-8, min. 17). Viborg a avut apoi o revenire puternica (10-9 min. 22), dar partida a continuat sub semnul echilibrului, Gyor nerenuntand (11-11, min. 25). In acelasi minut, cea mai buna jucatoare a campioanei Ungariei, Anika Kovacsics (17 ani), a faultat dur la Jurack si a fost eliminata direct cu cartonas rosu, dar coechipierele s-au "adunat" parca si mai mult, reusind sa domine partida pana la pauza, 14-15. Prima repriza a fost destul de slaba valoric, spectacolul fiind totusi salvat de paradele portarilor Lunde (13 interventii), respectiv Palinger (11).

La reluare, tot Gyor ETO a fost echipa dominanta pe tabela (16-17, min. 39). Viborg nu si-a gasit ritmul deloc (18-21, min. 50), platind tribut apararii inconstante, dar mai ales indeciziei si impreciziei din faza ofensiva. Danezele au avut de luptat si cu forma excelenta a portarului advers, Katalin Palinger, care a blocat din toate unghiurile (23 interventii in total). Ultimul gol al meciului a fost marcat de pivotul Simona Spiridon. Scor final, 24-26, iar victoria o transforma pe Gyor in favorita la castigarea in premiera a trofeului, avand sansa de juca returul pe teren propriu

Principalele marcatoare ale partidei au fost Skov 7 goluri, Althaus 6, pentru Viborg, respectiv Tomori 7 si Verten 6 goluri, pentru Gyor.

Extrema Cristina Varzaru a marcat doua goluri si a scos o aruncare de la 7 metri pentru team-ul nordic, in timp ce pivotul Simona Spiridon a inscris doua goluri si a scos trei aruncari de la 7 metri.

In lotul formatiei Gyor ETO se mai afla o jucatoare de origine romana, Gabriela Rotis-Nagy, care nu a fost insa folosita niciun minut.

Returul finalei Ligii Campionilor se va juca la 16 mai, in Veszprem Arena (Ungaria). In semifinale, Gyor a eliminat Hypo Viena, in timp ce Viborg a trecut de campioana Romaniei, Oltchim Ramnicu Valcea.