UCM Resita, tur de forta in Cupa EHF: 40-32 cu Karvina

Data publicarii: Sambata 10 Octombrie 2009, 16:44
Data actualizarii: Sambata 10 Octombrie 2009, 16:44

UCM Resita a invins campioana Cehiei HCB OKD Karvina, scor 40-32 (21-12), in prima mansa din turul doi al Cupei EHF.

Dupa cateva minute de echilibru, resitenii s-au distantat la trei goluri, 7-4 (minutul 11), marind diferenta treptat (14-8, minutul 20). Spre pauza, gazdele si-au dat drumul la joc, marcand pe banda rulanta (18-9), pentru a iesi la vestiare cu un avantaj de noua goluri, 21-12. Chiar daca au fost si momente de inconstanta in defensiva banatenilor, apararea a fost principala lor "arma", recuperand numeroase mingi, care s-au transformat in finalizari pe contraatac. La reluare, UCM a continuat jocul dinamic, in viteza, punand probleme la fiecare atac adversarilor cehi (26-14), dar spre finalul partidei s-a relaxat, iar Karvina a mai redus din diferenta (35-29), dupa ce a fost condusa cu 12 goluri. Scor final: 40-32.

Marcatorii echipei gazda au fost Piriianu 7 goluri, Petrea 6, Tucanu 6, Pirvan 4, Irimescu 4, Pasici 3, Ciubotariu 3, Fenici 3, Butulija 3, Stan 1. Din tabara ceha s-au remarcat Zdrahala 9 goluri si Hantak 7.

Antrenorul Aihan Omer nu a avut dreptul de a-si conduce echipa de pe banca tehnica, luand loc in tribuna, ca urmare a suspendarii pe cinci ani din competitiile internationale, dictata de Tribunalul de Arbitraj al EHF, pentru implicarea in scandalul "Mita pentru arbitri", impreuna cu Petru Paleu. UCM Resita a fost condusa de antrenorul secund Gligore Czari.

Meciul de sambata a reprezentat si debutul formatiei antrenate de Aihan Omer in Cupa EHF, dupa ce in ultimele trei sezoane a cucerit consecutiv Challenge Cup.

Adversara resitenilor are in palmares 11 titluri nationale si 3 Cupe ale Cehiei, iar in ultimele sase sezoane a evoluat in grupele Ligii Campionilor.

Meciul retur cu HCB OKD Karvina va avea loc in deplasare, in 18 octombrie, UCM fiind favorita la calificarea in turul trei.