Steaua, demolata! Bayern 3-0 Steaua: Vezi rezumat

Data publicarii: Miercuri 26 Noiembrie 2008, 01:01
Data actualizarii: Miercuri 26 Noiembrie 2008, 01:44
Steaua si-a incheiat afacerile cu UEFA Champions League. Lectia de fotbal primita de la Bayern e cea mai usturatoare pana acum in Liga, iar scaunul lui Dorinel e pe cale sa se rupa.

13 meciuri fara victorie pentru Steaua, un singur punct in Champions League, dar si un 0-3 usturator in Germania cu Bayern, reprezinta cel mai negru capitol din istoria Stelei. Chinul pentru Dorinel a inceput inca din minutul 1, cand Bayern a presat, a atacat si a ratat incredibil prin Klose si Toni. 0-0 la pauza si Dorinel pentru prima data de cand a aterizat in Ghencea putea sa spuna ca a avut noroc.

Realitatea a izbit-o rau pe Steaua in repriza a doua, care nu a putut sa faca fata iuresului continuu aruncat de Klinsmann, iar minutul 57 a adus si primul gol. Klose a deschis scorul dupa o faza lucrata parca pe calculator. Steaua era paralizata, iar Bayern a mai lovit inca o data prin "animalul" Toni, in minutul 61. Scorul de "neprezentare" a fost stabilit de Klose care a "KLOSED" intreaga campanie europeana a Stelei, dupa ce a marcat singur cu Zapata. 3-0 pentru Bayern si sperantele de UEFA atarna de meciul cu Mutu, invins la Lyon cu scorul de 2-1.

Vezi desfasurarea partidei

FINAL
Min 90: Klose incearca un lob superb din 16 metri peste apararea Stelei, iar sutul e aproape sa-l suprinda si pe Zapata. Columbianul retine in cele din urma.
Min 87: Corner pentru Steaua! Goian reia mingea cu capul si Rensing apara.
Min 86: Lovin ii centreaza in careu lui Tiago, acesta reia spre poarta, dar mingea e respinsa in corner.
Min 85: Ocazie imensa pentru Bayern! Borowski a ratat fata in fata cu Zapata.
Min 82: Cursa nebuna alui Semedo, de 40 de metri, i-a pasat lui Dayro, care a sutat in bratele lui Rensing. Semedo a revenit si a tras mult pe langa poarta.
Min 80: Schimbare la Steaua. Iese Stancu, intra Tiago Gomes.
Min 79: Luca Toni reia mingea cu capul pe poarta din 16 metri. Zapata retine.
Min 77: Dayro Moreno centreaza in 6 metri, iar Rensing iese superb si retine.
Min 76: Dayro Moreno suteaza de la mare distanta, iar Rensing nu are probleme in a retine balonul.
Min 72: GOL BAYERN MUNCHEN!
Klose marcheaza singur cu Zapata, dupa ce Ribery a avut o cursa senzationala de 40 de metri pe flancul stang si a pasat decisiv.
Min 69: Banel centreaza in fata portii, iar Lovin deviaza mingea la coltul lung, pe langa poarta.
Min 67: Klose primeste o minge la limita offiside-ului si e aproape sa scape pe poarta lui Zapata, dar Golanski intervine senzational din spate si ii ia mingea din picioare, cu pretul unei accidentari usoare.
Min 66: Schimbare la Steaua! Intra Lovin, iese Ovidiu Petre.
Min 65: Radoi suteaza de la 30 de metri, iar Rensing retine balonul fara probleme.
Min 62: Schimbare la Steaua! Iese Szekely, intra Semedo.
Min 61: GOL BAYERN MUNCHEN! Luca Toni a marcat cu capul dupa un plonjon spectaculos, faza la care s-a si accidentat.
Min 57: GOL BAYERN MUNCHEN!
Klose a  inscris cu un sut la coltul lung din 6 metri. Faza a pornit de la Ze Roberto, care i-a centrat lui Luca Toni. Italianul a sutat slab, iar mingea a ajuns la Oddo. Cel din urma a centrat, Ribery a reluat cu capul, mingea sarind in picioarele lui Klose, care nu l-a iertat pe Zapata.
Min 50: Ocazie mare pentru Luca Toni. A reluat mingea cu capul din 8 metri pe centrul portii aparate de Zapata. Portarul stelist a retinut fara probleme
Min 49: Van Butten a venit tare din spate si a sutat de langa Ribery, dar mingea s-a dus mult peste poarta.
Min 49: Lovitura libera pentru Bayern de la 25 de metri. Schweinsteiger a fost faultat, iar Ze Roberto si Ribery se afla langa balon.
Min 48: Sut puternic al lui Luca Toni, din 16 metri, peste poarta lui Zapata.
Min 47: Ocazie mare pentru Steaua! Banel a centrat, iar Stancu, din 6 metri a prelungit mingea pe spate, in loc sa o reia pe poarta lui Bayern.
Min 46: Incepe repriza a doua
FINALUL PRIMEI REPRIZE
Min 45: Cursa senzationala a lui Dayro Moreno, care trece de 3 jucatori ai lui Bayern, dar ezita sa-i paseze lui Stancu in preajma careului si pierde mingea.
Min 44: Luca Toni reai cu capul din 8 metri pe langa poarta lui Zapata.
Min 41: Steaua domina finalul de repriza. Banel centreaza pentru Dayro, care reia acrobatic pe langa poarta.
Min 40: Corner pentru Steaua! Banel a centrat pentru Goian, mingea a fost respinsa, a ajuns din nou la Banel care i-a pasat lui Goe. Fundasul Stelei a tras puternic, iar Rensing a prins mingea.
Min 36: Sansa de gol pentru Steaua! Banel a centrat in 10 metri, de unde Dayro nu a reusit sa reia spre poarta. A trecut la cativa centrimetri sub minge.
Min 35: Lovitura libera pentru Steaua, executata periculos de Radoi. Rensing retine insa balonul.
Min 29: Goian a primit un cartonas "galben" si va fi suspendat cu Fiorentina.
Min 27: Zapata si-a salvat echipa pentru a doua oara in acest meci, dupa ce a respins o lovitura a lui Ribery. Mingea a ajuns la Klose, care a tras peste poarta din 6 metri.
Min 26: Klose inscrie dupa ce a primit o pasa cu pieptul de la Toni, dar golul e anulat pentru offside.
Min 24: OCAZIE IMENSA A LUI RADOI! A reluat mingea superb din 20 de metri, dupa o centrare a lui Dayro, iar balonul s-a dus la o palma de bara transversala.
Min 18: Sansa mare pentru Banel, care ajunge cu mingea la picior langa careul lui Rensing, dar este oprit din cursa de Lucio.
Min 16: Prima ocazie a Stelei. Dayro Moreno a sutat din afara careului, pe centrul portii
Min 10: Situatie incredibila pe Allianz Arena. Suparati pe Gigi Becali, suporterii Stelei au aprins o torta pe stadion, iar Steaua poate fi suspendata de UEFA.
Min 9: Luca Toni trece pe langa gol! A sutat pe langa poarta lui Zapata din 10 metri, cu latul.
Min 7: Steaua incearca sa opreasca avantul lui Bayern printr-un joc de pase. Mingea ajunge in centrul terenului la Radoi, care trimite lung spre Szekely, aflat la marginea careului. Mingea iese in aut de poarta.
Min 6: Luca Toni rateaza incredibil de doua ori din 6 metri!
Min 4: Zapata salveaza Steaua! Klose a avut o cursa senzationala pe flancul stang, a centrat in 6 metri, de unde Toni a reluat in Zapata!
Min 2: Bayern incepe furtunos. Lahm intra in centru la 20 de metri de poarta lui Zapata, dar alege o pasa catre Schweinsteiger in dreapta in locul unui sut direct pe poarta.
Min 1: A inceput meciul. Atmosfera extraordinara pe Allianz Arena!