Scolari: "Daca nu invingem pe CFR Cluj ma intorc in Brazilia!"

Champions League Chelsea Luiz Felipe Scolari Grupe
Data publicarii: Joi 27 Noiembrie 2008, 09:21
Data actualizarii: Joi 27 Noiembrie 2008, 09:23

Luiz Felipe Scolari si-a criticat aspru echipa, dupa rezultatul de egalitate din deplasarea de la Bordeaux,1-1.

Scolari a afirmat, dupa remiza cu Girondins Bordeaux, din etapa a cincea grupei A a Ligii Campionilor, scor 1-1, ca nu este multumit de evolutia formatiei sale si a apreciat ca Chelsea a primit primul gol dupa un corner de cand el se afla la conducerea tehnica a echipei londoneze.

"Rezultatul final poate parea normal daca ne uitam la celedoua reprize. Insa cand ma gandesc ca Bordeaux a marcat fara sa fi tras o singura data pe poarta in aceasta repriza, nu sunt multumit. Era usor, conduceam cu 1-0, nu trebuia decat sa controlam meciul. Nu sunt multumit. Jucatorii nu s-au relaxat la 1-0, dar au facut o greseala: cine l-a marcat pe Diarra la corner? Am lasat sa treaca pe langa noi doua sanse de calificare: la Roma si astazi.

In prezent, pentru a ne califica trebuie sa invingem pe CFR Cluj. Cred ca avem 75 la suta sanse sa invingem pe CFR. Daca nu, ma intorc in Brazilia. Insa, ocuparea locului 1 in grupa nu mai depinde de noi", a afirmat Scolari.

Antrenorul formatiei Girondins Bordeaux, Laurent Blanc, a afirmat ca este extrem de multumit de evolutia jucatorilor sai. "Inca de la tragerea la sorti, toata lumea se gandea ca Chelsea si Roma sunt cele mai bune, iar apoi si-au dat seama ca mai exista o a treia echipa, care se numeste Girondins Bordeaux. Un loc in Cupa UEFA ar fi bun pentru club, dar cand joci in Liga Campionilor vrei sa te califici. Vom merge la Roma cu multa ambitie, deoarece intr-un meci orice se poate intampla", a afirmat Blanc.

Dupa cinci etape, clasamentul grupei A este urmatorul: 1. AS Roma - 9 puncte, 2. Chelsea Londra - 8 puncte, 3. Girondins Bordeaux - 7 puncte, 4. CFR Cluj - 4 puncte.