Piedestalul pe care urcă Messi datorită reușitei din meciul cu Brugge. Ce mari fotbaliști a egalat și la ce capitole

Lionel Messi Lionel Messi recordi messi liga campionilor messi psg Grupe
Data publicarii: Marti 07 Decembrie 2021, 21:03
Data actualizarii: Marti 07 Decembrie 2021, 21:21

Goana după recorduri.

Din articol

Lionel Messi a marcat un nou gol superb marți seara, la Paris, în întâlnirea cu FC Brugge din ultima etapă a grupelor Ligii Campionilor.

La scorul de 2-0 pentru trupa lui Mauricio Pochettino, Mbappe, vioara întâi a gazdelor, în prima repriză, a luat o acțiune pe cont propriu în partea stângă. Și-a depășit un adversar, apoi a centrat în centru, iar mingea a ajuns la Lionel Messi.

Messi, on fire

Argentinianul și-a calibrat perfect șutul și a schimbat din nou tabela, pentru 3-0, scor cu care s-a încheiat prima repriză a partidei din Franța.

Prin golul marcat contra grupării belgiene, Messi l-a egalat pe Pele la capitolul goluri marcate la seniori, 757.

Tot prin reușita din această seară, fostul jucător al Barcelonei a izbutit să-i egaleze pe George Weah și Neymar. Fostul mare atacant al lui PSG, acum președinte al Liberiei, înscrise trei goluri în primele trei partide jucate acasă în 1994, în timp ce Neymar a atins aceeași performanță în 2017.

Lionel Messi a devenit prin reușita din partida PSG - Brugge și fotbalistul cu cele mai multe goluri marcate din afara careului în ultimele 12 sezoane din Champions League.

• Messi și-a mai trecut o dată numele pe lista marcatorilor, în minutul 76, când a marcat din lovitură de la 11 metri.