Lucescu:"Nu vreau sa vorbesc despre venirea mea la Rapid!"

Mircea Lucescu Rapid Grupe
Data publicarii: Joi 02 Octombrie 2008, 15:27
Data actualizarii: Joi 02 Octombrie 2008, 15:28
Antrenorul lui Sahtior Donetk, Mircea Lucescu, a declarat ca multe persoane profita de faptul ca a anuntat ca acesta este ultimul an la conducerea tehnica a ucrainenilor, iar echipa are de suferit din aceasta cauza.

"In campionat primim cate un gol prin minutul 80- 90, absolut aiurea si suntem egalati. Dar toate sunt inlantuite. Nu se poate spune ca jucam prost, pentru ca nu ne domina nimeni pe teren. Totul a plecat de la calendarul pe care ni l-au facut in acest sezon. Ca ne-au pus sa jucam primele doua etape in deplasare la Lvov (n.r. - 0-2 cu FC Lvov si 1-1 cu FC Karpati Lvov). Si in loc sa trecem peste aceste rezultate a intervenit presiunea, stresul, atacurile impotriva noastra.

Dar a fost si greseala mea ca am anuntat ca este ultimul meu an la Sahtior si multi au profitat de chestia asta. Nu e vorba sa renunte cineva la mine aici. Eu am decis si am anuntat ca e ultimul an la Sahtior. Pentru ca pe mine nu pot sa ma demita. Se poate doar ca presedintele sa imi ceara sa renunt eu. Asa e facut contractul. Dar presa de aici nu stie decat sa starneasca si sa provoace confuzie.

Ei o tin mereu cu demiterea mea si acest lucru creeaza tensiune si instabilitate care se transmite in teren. Astea cu Andone sunt doar zvonuri. Lucru acesta cu Andone la Sahtior ramane doar la stadiul de s-a vorbit in presa. Nu am nimic de spus altceva. De aceea e lumea, sa vorbeasca. Nu vreau sa vorbesc despre venirea mea la Rapid. Nu imi reprosez nimic dupa meciul de aseara.

Ce sa-mi reprosez, lipsa de fair-play a astora? Din contra, cei de la Barcelona trebuie blamati pentru ce au facut aseara. Nu se pot obtine rezultate asa, cu orice pret. Ii conduceam, iar ei au avut o singura situatie de gol pana atunci in minutul 70 si ceva prin Eto. In rest am dominat o echipa care se plimba prin campionatul Spaniei si isi creeaza 15 situatii de gol pe meci, dar cu noi nu au avut. O sa vedem ce sanse mai avem sa trecem de grupa. Important este meciul urmator cu Sporting.

La noi este proverbial sa primim gol asa, in minutul 89, 93 sau 94. Nu ma surprinde ca s-a intamplat din nou aseara”, spune Lucescu pentru mediafax.