Bucurestiul isi ia adio de la Liga! TOP 5 meciuri pe care dorim sa le uitam!

Liga Campionilor Grupe
Data publicarii: Marti 22 Noiembrie 2011, 17:33
Data actualizarii: Marti 22 Noiembrie 2011, 22:05

Bucurestiul isi ia astazi adio de la Champions League. Otelul a jucat pe National Arena ultimul meci de acasa din grupe, impotriva lui Basel.

Real Madrid - Steaua 1-0
Steaua a fost aproape de un rezultat istoric pe Bernabeu. Era 0-0 iar galacticii ratau ocazie dupa ocazie. Chiar daca nu prea a depasit centrul terenului, Steaua era in carti pentru un 0-0 eroic. Chiar si Van Nistelrooy ii ajuta pe stelisti reusind sa rateze un penalty. N-a fost sa fie insa pentru ca Banel Nicolita si-a trimis mingea in proprie poarta dupa o neintelegere cu portarul Cernea.

Steaua - Lyon 3-5
Steaua a visat la cea mai tare victorie a ei de cand s-a calificat in grupele Ligii Campionilor. Pe o atmosfera incendiara in Ghenecea, Steaua a deschis scorul rapid, in minutul 8 prin Arthuro. Goian a lovit si el 3 minute mai tarziu iar fanii erau in delir. Francezii, cu un record istoric de calificari din grupele Ligii, au revenit insa prin Keita, in minutul 23 si viitorul galactic Benzema, in minutul 33. Cand totul parea pierdut, stelistii au revenit insa inainte de pauza prin Ovidiu Petre. Francezii au revenit mai hotarati dupa pauza si au inscris prin Fred de doua ori.

Stuttgart - Urziceni 3-1
Daca facea egal, Unirea se califica in optimile Ligii. Echipa lui Dan Petrescu ramane in istoria Romaniei cu cele mai multe puncte obtinute in grupele Champions League. Unirea batuse Sevilla si Glasgow Rangers si avea nevoie de un egal in Germania cu echipa lui Marica. N-a fost insa sa fie pentru ca nemtii au marcat de trei ori in primele 10 minute. Semedo a inscris in minutul 46, dar era prea tarziu.

FC Bayern - CFR Cluj 3-2
CFR a fost aproape de inca rezultat istoric in Liga Campionilor la a doua participare, dar ca de obicei campioana Romaniei si-a pus bete in roate singura. Clujenii au dechis scorul in minutul 28 prin Cadu, insa acelasi Cadu a deviat in poarta sutul lui Toni Kross. Cinci minute mai tarziu, Panin repeta faza iar nemtii treceau la conducere. Mario Gomez inscria pentru 3-1 in minutul 77, iar Culio reaprindea sperantele romanlor in minutul 86. Un alt meci in care romanii si-au blestemat soarta pentru ca zeii tin cu cei puternici.

Prezenta Otelului in Champions League :)
Campioana Romaniei a luat trei goluri din penalty, a avut doi eliminati, a provocat doua eliminari si are un autogol. Acestea sunt singurele "performante" obtinute de galateni in competitia suprema din Europa. Pana acum, Otelul nu are niciun punct in Champions League si un singur gol marcat. Otelul detine si recordul negativ de asistenta pe stadion.