gimnastica Amalia Ghigoarţă Amalia Puflea Sabrina Voinea Gimnastica

România, șase medalii la Campionatul European de gimnastică, toate la junioare! Bilanțul după competiția de la Munchen

Delegaţia României a încheiat participarea la Campionatul European de la Munchen fără medalie la senioare, în timp ce gimnastele junioare au câştigat şase medalii, din care două de aur.

Data publicarii: Duminica 14 August 2022, 19:48
Data actualizarii: Duminica 14 August 2022, 19:49

Ana Bărbosu, singura senioară calificată în finalele pe aparate, s-a clasat, duminică, pe locul 8, ultimul, la bârnă (11.566), şi pe locul 4 la sol (13.633).

Campionatul European de Gimnastică | România a cucerit șase medalii la junioare

Senioarele nu au obţinut vreo medalie, ratând şi finala pe echipe (locul 9).

Astfel, România a încheiat participarea la Campionatul European de la Munchen cu un număr total de 6 medalii, obţinute doar de gimnastele junioare, după cum urmează: argint cu echipa şi la individual-compus (Amalia Ghigoarţă), aur la sărituri (Sabrina Voinea) şi la sol (Amalia Puflea), bronz la bârnă (Amalia Puflea) şi sol (Sabrina Voinea).

La CE de la Munchen s-au înscris 147 de gimnaste la senioare şi 112 la junioare, din 37 de ţări, transmite news.ro.