Dragulescu, campion mondial la sol, Porgras bronz la paralele!

Marian Dragulescu Gimnastica
Data publicarii: Sambata 17 Octombrie 2009, 17:46
Data actualizarii: Sambata 17 Octombrie 2009, 18:31

Romania a reusit prima medalie de aur la mondialele de gimnastica de la Londra. Trimite-le aici un mesaj!

Gimnastul Marian Dragulescu a cucerit medalia de aur in concursul desfasurat la sol in cadrul Campionatelor Mondiale de la Londra.

Marian Dragulescu a intrat al treilea in finala, fiind notat cu 15.700 si ocupand locul I din acel moment. Campion mondial in aceeasi proba la editia din 2006 a Campionatelor Mondiale, gimnastul roman nu a mai putut fi depasit de concurenti.

Podiumul a fost completat de campionul olimpic Zao Kai (15.675, China) si de israelianul Alexander Shatilov (15.575).

Vineri, in prima finala pentru delegatia Romaniei la CM de la Londra – individual compus feminin – Ana Porgras s-a situat pe locul sapte (56.500 puncte), iar Anamaria Tamirjan s-a clasat pe locul noua (55.625 puncte).

Gimnastul Flavius Koczi s-a clasat, sambata, pe locul sase, cu nota 14.975, in finala de la cal cu manere, la Campionatele Mondiale individuale, de la Londra.

Finala la cal cu manere a revenit chinezului Zhang Hongtao, notat cu 16.200. Medalia de argint a fost castigata de ungurul Krisztian Berki (16.075), iar cea de bronz de australianul Priashant Selathurai (15.400).

Tot sambata, in prima finala feminina, la sarituri, in care Romania nu a avut reprezentante, medalia de aur a revenit gimnastei americane Kayla Williams (nota 15.087). La paralele Ana Porgras a luat medalie de bronz. Gimnasta Ana Porgras a obtinut nota 14.675, la egalitate cu Rebecca Bross (SUA), la Campionatele Mondiale individuale

Gimnastul George Stanescu a ocupat locul patru, cu nota 15.325, in finala la inele, la Campionatele Mondiale individuale de la Londra.

Finala la inele a fost castigata de chinezul Yah Mingyong (nota 15.675), urmat de bulgarul Iordan Iovtchev (15.575) si de ucraineanul Oleksandr Vorobiov (15.500).

Stanescu a impartit locul patru cu brazilianul Arthur Nabarrete Zanetti, care a primit aceeasi nota, 15.325

Duminica vor evolua  Marian Dragulescu si Flavius Koczi (sarituri) si Ana Porgras (barna si sol).

La ultima editie a CM (2007), Romania a obtinut doua medalii, ambele de argint, in finalele pe aparate, la barna (Steliana Nistor) si la sarituri (Daniel Popescu).