Fara medalii la individual la mondiale! Avem locurile 7 si 9!

Ana Progras Gimnastica
Data publicarii: Vineri 16 Octombrie 2009, 20:32
Data actualizarii: Vineri 16 Octombrie 2009, 22:55

Inca o dezamagire: cu sperante mari dupa calificari, Romania a ratat podiumul la Londra! Americancele s-au impus la individual compus la mondialele de gimnastica!

Gimnastele Ana Pogras si Anamaria Tamirjan nu au reusit sa urce pe podium in finala la individual compus, la Campionatele Mondiale individuale de la Londra, proba fiind castigata de Bridget Sloan (57.825 puncte, SUA).

Podiumul a fost completat de gimnastele Rebecca Bross (57.775 puncte, SUA) si Koko Tsurumi (57.175 puncte, Japonia).

Anamaria Tamirjan s-a clasat pe locul noua (55.625 puncte), iar Ana Porgras pe locul sapte (56.500 puncte).

Notele obtinute de sportivele noastre au fost urmatoarele:
Ana Porgras: Rotatia I, sarituri – 13.675 (locul 13); Rotatia a II-a, paralele – 14.675 (locul 5); Rotatia a III-a, barna – 14.125 (locul 5); Rotatia a IV-a, sol – 14.025 (locul 7)

Anamaria Tamirjan: Rotatia I, barna – 14.125 (locul 8); Rotatia a II-a, sol – 13.600 (locul 11); Rotatia a III-a, sarituri – 14.275 (locul 8); Rotatia a IV-a, paralele - 13.625 (locul 9).

In intreaga sa istorie, gimnastica feminina romaneasca a avut doar doua reprezentante castigatoare ale probei de individual compus: Aurelia Dobre (CM 2988) si Maria Olaru (CM 1999). Ultima medalie a probei pentru Romania a fost castigata de Steliana Nistor, argint la editia din 2007.

Concursul similar masculin, in care Romania nu a avut vreun reprezantant, a fost castigat joi de japonezul Kohei Uchimura, cu un total de 91.500 puncte.
Sambata si duminica vor avea loc finalele pe aparate, Romania avand-o calificata la feminin, pe Ana Porgras, la barna, sol si paralele, iar la masculin, pe Marian Dragulescu (la sol si sarituri), pe Flavius Koczi (la sarituri si cal cu manere) si pe George Stanescu (la inele).