Aur si argint la sarituri! Dragulescu campion mondial, Koczi pe 2! Porgras pe 7 la barna si pe 5 la sol!

Marian Dragulescu Gimnastica
Data publicarii: Duminica 18 Octombrie 2009, 14:53
Data actualizarii: Duminica 18 Octombrie 2009, 18:01

Marian Dragulescu a castigat, duminica, medalia de aur in finala de la sarituri, la Campionatele Mondiale de gimnastica de la Londra, iar Flavius Koczi a cucerit argintul. Trimite aici mesajul tau!

Dragulescu a avut doua sarituri reusite, cu doar un mic pas la aterizare, care i-au adus notele 16.550 si 16.600, trecand pe primul loc, de unde nu a mai fost clintit, cu o medie de 16.575.

Flavius Koczi, al doilea gimnast roman din finala, a adus inca bucurie delegatiei Romaniei, obtinand medalia de argint, cu doua note mari, 16.375 si 16.300, media fiind 16.337.

Pe podium a mai urcat rusul Anton Golotuskov (16.287), care a fost incurajat din tribune si de patronul clubului de fotbal Chelsea Londra, Roman Abramovici. Duminica, in ultima zi a CM individuale de la Londra, mai intra in competitie Ana Porgras (finalele la barna si sol).

Ana Porgras a ratat in finala de la barna unde a primit doar 13.425 si a terminat pe locul 7. Ana Porgras  a incheiat  prestatia la Campionatele Mondiale de la Londra cu un loc 5 la sol dupa ce a primit o nota de 14.125.

Rezultatele de pana acum ale sportivilor romani in finalele CM de la Londra:

Individual compus feminin - Ana Porgras, locul 7 (56.500 puncte) si Anamaria Tamirjan, locul 9 (55.625 puncte);

Sol masculin - Marian Dragulescu, medalie de aur (15.700);
Cal cu manere - Flavius Koczi, locul 6 (14.975);
Paralele feminin - Ana Porgras, medalie de bronz (14.675);
Inele - George Robert Stanescu, locul 4 (15.325).
La ultima editie a CM, in 2007, Romania a obtinut doua medalii, ambele de argint, in finalele pe aparate, la barna (Steliana Nistor) si la sarituri (Daniel Popescu).