Tensiune în vestiarul lui Bayern, după ce campioana a încasat patru goluri de la Bochum: "Să se întrebe dacă au dat tot!"

Joshua Kimmich bayern bochum Bundesliga Germania
Data publicarii: Sambata 12 Februarie 2022, 20:04
Data actualizarii: Sambata 12 Februarie 2022, 20:13
Bochum a produs una dintre surprizele weekend-ului în fotbal, după ce s-a impus contra campioanei Bayern Munchen, scor 4-2.

La pauză, nou-promovata conducea deja cu 4-1, în ciuda faptului că Robert Lewandowski a deschis scorul în minutul 9. Antwi-Adjei, Locadia, Gamboa și Holtmann au marcat până în minutul 44 și au adus un avantaj neverosimil pentru Bochum.

Tensiune la Bayern după eșecul cu Bochum, 2-4

După pauză, Bayern a reușit doar să reducă din handicap prin Robert Lewandowski, care a reușit dubla și a ajuns la golul cu numărul 26 din acest sezon de Bundesliga.

Joshua Kimmich, integralist în meciul cu Bochum, a avut o reacție dură după eșecul suferit și le-a transmis un mesaj colegilor săi.

"A fost cel mai slab meci al sezonului pentru noi. Dacă ceva de acest gen s-ar întâmpla o singură dată într-un sezon, atunci aș spune că e normal, dar nu e prima oară. Așa am pățit și cu Gladbach, așa că trebuie să fim atenți.

Cu o asemenea atitudine... aș putea enumera multe lucruri care ne-au lipsit. Nu prea are legătura cu planul de joc sau cu tactica ce s-a întâmplat, ci de modul în care am abordat jocul. Ar trebui să ne întrebăm dacă asta este mentalitatea lui Bayern.

Toată lumea trebuie să se întrebe dacă au dat tot azi. Se întâmplă prea des, iar azi a fost un eșec total meritat", a spus Joshua Kimmich, la Sky.

Pentru Bayern a fost al patrulea eșec suferit în acest sezon de Bundesliga. Formația antrenată de Julian Nagelsmann ocupă primul loc, cu 52 de puncte, la nouă lungimi în fața Borussiei Dortmund, care are un meci mai puțin.

Bayern va întâlni RB Salzburg, miercuri, de la ora 22:00, în meciul tur din optimile de finală ale UEFA Champions League.