Măsuri drastice după ce un arbitru din Bundesliga a fost lovit în cap de un suporter: "Gest extrem de stupid"

arbitru bundesliga bochum Bundesliga Monchengladbach Germania
Data publicarii: Joi 24 Martie 2022, 18:44
Data actualizarii: Joi 24 Martie 2022, 18:45

Borussia Monchengladbach a primit victoria la "masa verde" în meciul său din Bundesliga, de la Bochum, de la începutul acestei luni, meci care a fost oprit la scorul de 2-0 pentru oaspeţi, scrie DPA.

Partida a fost întreruptă în a doua repriză după ce un fan a aruncat un pahar care a lovit un tuşier, arbitrul central luând decizia opririi confruntării.

Poliţia spune că un bărbat de 38 de ani este suspectat, dar că acesta nu şi-a recunoscut vina, cercetările fiind în desfăşurare.

VfL Bochum, care ia în considerare interzicerea alcoolului în tribune, ar putea risca şi alte sancţiuni din partea DFB.

Meciul dintre echipele VfL Bochum şi Borussia Moenchengbadbach a fost oprit vineri seara în minutul 71, după ce un arbitru asistent a fost lovit la nivelul capului de un obiect aruncat din tribune, cel mai probabil un pahar de plastic.

Înaintea incidentului respectiv, Moenchengladbach conducea cu 2-0 pe terenul lui Bochum, graţie golurilor lui Alassane Plea şi Breel Embolo, în această partidă contând pentru etapa a 27-a a campionatului de fotbal al Germaniei.

Portarul lui VfL Bochum, Manuel Riemann, şi căpitanul Anthony Losilla s-au îndreptat către spectatorii aflaţi în zona din care a fost aruncat obiectul respectiv pentru a-i calma, însă arbitrul de centru a decis în final să oprească definitiv întâlnirea.

Cele două cluburi au condamnat imediat incidentul pe reţelele de socializare. VfL Bochum i-a prezentat scuze arbitrului lovit, deplângând o "seară jenantă şi amară" din cauza unui "gest extrem de stupid".