Germania
Data publicarii: Sambata 20 Mai 2023, 21:35
Data actualizarii: Sambata 20 Mai 2023, 21:35

Bayern Munchen a pierdut meciul cu RB Leipzig, scor 1-3, din penultima etapă a sezonului, iar bavarezii nu mai depind de ei în lupta pentru titlul din Bundesliga.

Lider și obligată să câștige ultimele două meciuri pentru a-și asigura titlul, Bayern a început bine partida de pe teren propriu cu RB Leipzig. Serge Gnabry a deschis scorul după doar 25 de minute, iar la pauză scorul era 1-0 pentru formația pregătită de Thomas Tuchel.

Lovitură de teatru! Bayern pierde și îi pune titlul în brațe Borussiei Dortmund

În repriza secundă, Bayern s-a prăbușit. RB Leipzig, aflată în lupta pentru locul 3, a egalat în minutul 65, după un contraatac finalizat de Konrad Laimer. Finalul a fost de coșmar pentru campioana en-titre din Germania: Leipzig a primit două penalty-uri, iar ambele au fost transformate de Christopher Nkunku și Dominik Szoboszlai, în minutul 76, respectiv 86.

Eșecul îi poate fi fatal lui Bayern. Borussia Dortmund, aflată acum pe locul secund, la un punct în spate, va deveni campioană dacă va câștiga cele două meciuri rămase, cu Augsburg (locul 14) și Mainz (locul 9).

Borussia Dortmund va trece mâine pe primul loc dacă va câștiga meciul cu Augsburg, din deplasare.

Bayern mai are un singur meci de jucat, cu FC Koln, sâmbătă, 27 mai, de la ora 16:30. De la aceeași oră se dispută și meciul Dortmund - Mainz.

Bayern are nu mai puțin de 10 titluri consecutive de campioană în Bundesliga. Borussia Dortmund a cucerit ultimul titlu în sezonul 2011/2012, când echipa era condusă de Jurgen Klopp și ajungea până în finala UEFA Champions League.