Data publicarii: Duminica 14 Aprilie 2024, 21:24
Data actualizarii: Duminica 14 Aprilie 2024, 21:25

Bayer Leverkusen a devenit campioană matematic în Bundesliga și a pus capăt hegemoniei impuse de Bayern Munchen în ultimii 11 ani.

Este pentru prima dată în istoria clubului, când Bayer Leverkusen devine campioană a Germaniei.

Fanii s-au dezlănțuit după ce Bayer Leverkusen a devenit campioană

Echipa pregătită de Xabi Alonso a învins-o cu scorul de 5-0 pe Werder Bremen și a acumulat 79 de puncte, la 16 puncte în fața lui Bayern Munchen, care nu mai are nicio șansă să o ajungă din urmă pe Levekusen.

După un parcurs perfect în acest sezon, Bayern Leverkusen s-a distrat și în partida de pe teren propriu cu Werder Bremen. Victor Boniface a deschis scorul după 25 de minute, iar Granit Xhaka a punctat în minutul 60. Florian Wirtz s-a dezlănțuit și el și a reușit să semneze un hat-trick (minutele 68, 83 și 90).

După al patrulea gol, fanii lui Leverkusen au încercat să pătrundă pe teren pentru a sărbători titlul, însă, după câteva minute, suporterii s-au mai potolit, iar partida a putut continua. După ce Wirtz a marcat pentru 5-0, centralul nu a mai acordat niciun minut de prelungiri, iar, la final, întreaga arenă a explodat,  cei peste 30.000 de spectatori și-au făcut loc pe teren unde au sărbătorit primul titlu câștigat în cei 120 de ani de existență ai clubului.

Bayer Leverkusen poate realiza o triplă istorică

Noua campioană a Germaniei nu va avea prea mult timp să sărbătorească, pentru că Xabi Alonso &co pot adăuga încă o filă de istorie. Leverkusen are șansa să ajungă în semifinalele Europa League. Nemții s-au impus în tur în fața celor de la West Ham, iar joi, pe 18 aprilie, se va disputa și cea de-a doua manșă a înfruntării.

De asemenea, pe 25 mai, Bayer Leverkusen va disputa finala Cupei Germaniei în compania celor de la Kaiserslaurten, formație din a doua ligă a Germaniei.