Bayern e la pământ! A pierdut și meciul cu Bochum și e la opt puncte de lider în Bundesliga

Bayern Munchen bochum - bayern munchen Germania Harry Kane, atacantul lui Bayern / Foto: Getty Images
Data publicarii: Duminica 18 Februarie 2024, 21:02
Data actualizarii: Duminica 18 Februarie 2024, 21:03

Bayern Munchen a pierdut și ultimul meci din Bundeliga, scor 3-2 pe terenul celor de la Bochum.

Echipa care a dominat autoritar fotbalul din Germania în ultimul deceniu riscă să piardă titlul pentru prima oară după 11 ani. Bayern Munchen a ajuns acum la opt puncte de Bayer Leverkusen, care este neînvinsă în acest sezon de Bundesliga.

Bayern Munchen, un nou pas greșit în Bundesliga

Bayern a deschis scorul în minutul 14, prin Jamal Musiala, dar nu a reușit să-și mențină avantajul până la pauză. Bochum a înscris prin Takuma Asano (min. 38) și Keven Schlotterbeck (min. 44).

În partea secundă, Dayot Upamecano și-a lăsat echipa în zece după ce a văzut al doilea cartonaș galben și a acordat o lovitură de la 11 metri pentru gazde. Kevin Stoger nu a iertat de la punctul cu var și a dus scorul la 3-1.

Harry Kane a redus din diferență în minutul 87, dar Bayern Munchen nu a reușit să revină și a pierdut al doilea meci consecutiv în campionat, după cel cu Bayer Leverkusen (3-0).

Bayern Munchen era obligată să câștige pentru a ține pasul cu liderul Bayer Leverkusen. Acum, bavarezii au rămas la 50 de puncte și sunt la opt distanță de lider, după 22 de etape.

De partea cealaltă, Bochum a urcat pe locul 11 în Bundesliga, cu 25 de puncte, și se pregătește pentru duelul din următoarea etapă cu Borussia Monchengladbach. Bayern va avea parte de un alt test dificil, pe teren propriu, cu RB Leipzig.